ضرورت راه اندازی بازار گاز صنایع در بورس انرژی

اخبار تاریخ انتشار : 9 آذر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 9 آذر ماه 1400
ضرورت راه اندازی بازار گاز صنایع در بورس انرژی

 

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه در کشورهای تولیدکننده گاز صنایع بزرگ از طریق این بازار می‌توانند گاز مورد نیازشان را تامین کنند و از طریق ابزارهای آتی ریسک را مدیریت کنند، گفت: «اگر بازار گاز تشکیل شود، می‌توان در بحث صادرات و واردات گاز در چارچوب بخش خصوصی کار کرد.

یکی از بزرگترین چالش‌ها در صنعت فولاد، تامین انرژی مورد نیاز برای تولید فولاد در کشور است و بنابراین یکی از مباحث در وزارت صنعت،معدن وتجارت و بورس انرژی این است که بتوان زیرساختی را برای صنایع بزرگ کشور فراهم کرد تا برق و گاز پایدار را تامین کنند.

ابزارهای مالی استانداردی در بورس‌های کالای دنیا برای این مساله وجود دارد، اما این موضوع مستلزم همکاری نهادهای متولی انرژی کشور از جمله وزارت نفت و برخی شرکت‌های تابعه آن است.

بنابراین یکی از بحث‌هایی که به جد پیگیر آن هستیم و مطالعات آن نیز انجام شده است و در اختیار وزارت نفت نیز قرار داده‌ایم راه‌اندازی بازار گاز در کشور است و در تمام کشورهایی که صادرکننده و تولید کننده گاز هستند بازار گاز وجود دارد که صنایع بزرگ از طریق این بازار می‌توانند گاز مورد نیازشان را تامین کنند و از طریق ابزارهای آتی ریسک را مدیریت کنند.

باید به صنعت نیروگاهی و گاز نیز مانند سایر صنایع نگاه شود و باید در مورد نحوه قیمت‌گذاری آن بازنگری انجام شود.

در صنعت برق حدود ۶۰ درصد توسط بخش خصوصی تولید می‌شود و ۳۰ درصد مصرف برق کشور توسط مصرف کنندگان بزرگ صنعتی انجام می‌شود که با یک مکانیسم می‌توان سوخت نیروگاه‌ها را به صورت غیریارانه‌ای داد و برق پایداری را که نیروگاه‌های بخش خصوصی تولید می کنند  توسط صنایع خریداری شود.»

نقوی با بیان اینکه گاز انحصارا در اختیار دولت است، گفت: «اگر بازار گاز تشکیل شود و دولت کمی تصدی­‌گری خود را در این زمینه کم کند، می‌توان در بحث صادرات و واردات گاز در چارچوب بخش خصوصی کار کرد. ابزار دیگر در مورد گاز صنایع، گواهی صرفه‌جویی انرژی است. صنایع بزرگ ما مقداری بالاتر از استاندارد مصرف دارند در چارچوب آئین‌نامه بهینه‌سازی مصرف انرژی ابزاری با عنوان گواهی صرفه جویی انرژی تعریف شده که براساس آن صنایع بزرگ می‌توانند تکنولوژی که مصرف گاز آنها را کاهش می‌دهد در صنعت خود بکارگیرند و در یک دوره زمانی که به تصویب کمیسیون صرفه جویی انرژی میرسد، سوخت صرفه‌جویی شده را در قالب گواهی صرفه جویی دریافت کنند.

در تلاش هستیم تا دارایی پایه این گواهی‌ها اجازه صادرات داشته باشند. با استفاده از ابزارهای آتی و مشتقه در بازار گاز و برق و همچنین استفاده از ابزار گواهی صرفه جویی می‌توانیم در کنار صنایع بزرگی مثل فولاد قرار داشته باشیم تا نسبت به تامین انرژی پایدارشان اطمینان خاطر بیشتری داشته باشند ولی این به تنهایی در اختیار بورس انرژی نیست بلکه نهاد متولی انرژی در این زمینه باید همراه شود و بخشی هم به صنایع برمی‌گردد تا این مطالبه را از وزارتخانه های نفت و نیرو داشته باشند.»

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید