ردپای 3 میلیون تن فولاد گم‌شده کجاست؟

اخبار تاریخ انتشار : 5 اردیبهشت ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 5 اردیبهشت ماه 1400
ردپای 3 میلیون تن فولاد گم‌شده کجاست؟

احتمالاً مهم‌ترین و داغ‌ترین عنوان این هفته را می‌توان به این خبر اختصاص داد. حدود 10 درصد از فولاد کشور در سال 99 در زنجیره تولید و صادرات گم‌شده است. شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما این مقدار یعنی چیزی حدود 3 میلیون تن فولاد!

حال اینکه چطور 3 میلیون تن فولاد می‌تواند گم شود را باید از مسئولین امر جویا شد.

 

صحبتهای رضا شهرستانی در مورد قاچاق فولاد

 

سید رضا شهرستانی عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی مصاحبه‌ای با تجارت نیوز به آمارهای صنعت فولاد در سال 99 اشاره کرد و گفت: «در سال ۹۹ بیش از ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور تولید شد که از این مقدار ۱۵ میلیون تن در داخل کشور مصرف و ۱۲ میلیون تن دیگر نیز صادر شد بنابراین سه میلیون تن فولاد در زنجیره مصرف و صادرت گم‌شده است».

عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص ردیابی این بخش از فولاد گمشده بیان کرد: «بین آمارهای ظاهری با آمارهای واقعی سه میلیون تن اختلاف وجود دارد و این رقم ۱۰ درصد تولید فولاد کل کشور است که به نظر می‌رسد قاچاق شده است چراکه وقتی اختلاف بین قیمت داخل و خارج زیاد باشد قاچاق نیز زیاد می‌شود».

وی در ادامه رشد صنعت فولاد در سال جاری را پیش‌بینی کرد و ادامه داد: «پیش‌بینی می‌شود امسال به دلیل گسترش واکسیناسیون کرونا و بهبود شرایط اقتصادی کشورهای اروپایی و آمریکایی بازارهای جهانی رونق داشته باشد و صعود قیمت‌ فولاد در پیش باشد».

سید رضا شهرستانی با توجه به اینکه احتمالاً در سال ۱۴۰۰ تولید فولاد کشور با رشد مواجه شود اضافه کرد: «تاکنون چین توانسته است کرونا را کنترل کند و برخلاف بسیاری از کشورهای جهان رشد مثبت اقتصادی داشته باشد. همچنین این کشور ۱۳۰ میلیون تن فولاد با کیفیت و با ارزش‌افزوده بالا تولید کرده است اما در بخش فولاد با کیفیت معمولی همچنان خلأ دارد و این فرصتی برای ایران جهت افزایش صادرات فولاد به چین است».

با توجه به گمانه زنی‌ها احتمال می‌رود این مقدار فولاد از مرزهای عراق، کردستان، ترکیه، افغانستان و پاکستان از کشور خارج شده باشند؛ که با توجه به فعالیت این مرزها در ساعات غیر اداری این امر غیرممکن نخواهد بود. درهرحال انتظار می‌رود مسئولین امر بکوشند با به‌کارگیری قوانین سختگیرانه‌تر از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری کنند.

 

ندا حیدری
- نویسنده
نظرات
Mehrdad
یکشنبه 5 اردیبهشت 1400
بزودی باید پیر پلیس اینترپل باشیم که برش گردونه
حسن
یکشنبه 5 اردیبهشت 1400
دنبالش نگردین . تو جیب یکی از اختلاسگران عزیز توی کاناداس . احتمالا تا الان فرار کرده
ارسال نظر جدید