رشد صادرات فولاد در تابستان 1400

اخبار تاریخ انتشار : 28 مهر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 28 مهر ماه 1400
رشد صادرات فولاد در تابستان 1400

 

در 4 دهه اخیر فولاد رشد قابل‌توجهی داشت و جمهوری اسلامی به یک‌قطب در تولید فولاد در خاورمیانه تبدیل شد و مقام دهم را در جهان در زمینه تولید فولاد خام از آن خود کرد و باعث شد تا تمرکز نظام تحریم بر این صنعت افزایش یابد و آمریکا در طی ۴ سال اخیر، سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ را بر این صنعت در ایران متمرکز کند. اما برای حفظ این وضعیت واجب و لازم است محدودیت‌های صادراتی دولت قبل در صنعت فولاد رفع شده و فولادسازان بتوانند با فراغ بال بیشتری به صادرات و ارزآوری بپردازند.

منع هرگونه خریدوفروش فولاد با طرف‌های ایران و تحریم کامل تجهیزات و مواد اولیه مصرفی در صنعت فولاد ازجمله مهم‌ترین سرفصل‌های تحریمی علیه این صنعت پیشران در اقتصاد کشور بود؛ باوجوداین، در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید فولاد در کشور به ۴۲ میلیون تن رسیده و در سال قبل بیش از ۳۲ میلیون تن فولاد در کشور تولیدشده و بر اساس برنامه جامع فولاد، این ظرفیت تا سال ۱۴۰۴ باید به ۵۵ میلیون تن برسد.

تولید این حجم از فولاد مستلزم برنامه‌ریزی دقیق برای صادرات و استفاده از ظرفیت ارزآوری برای توسعه بیشتر صنعت است که این مهم نیز باوجود تحریم‌های شدید یک‌جانبه در حال انجام بوده و آمارهای صادراتی سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده بهبود صادرات فولاد هستند.

بر اساس اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور، کل صادرات محصولات فولادی کشور در دوره ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، یک‌میلیون و ۶۲۰ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد قابل‌توجه ۶۹ درصدی را نشان می‌دهد؛ از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، یک‌میلیون و ۳۱۳ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در ۶ ماهه نخست امسال، ۷۱ درصد افزایش‌یافته است.

صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۸۰ درصد افزایش‌یافته و به یک‌میلیون و ۱۵۳ هزار تن رسیده است؛ صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با رشد ۶۲ درصدی در ۶ ماهه نخست امسال، به ۳۰۷ هزار تن و صادرات آهن اسفنجی در دوره ۶ ماهه نخست امسال، با رشد ۲۸۷ درصدی به ۶۷۳ هزار تن رسیده است.

در دوره ۶ ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۳ میلیون و ۴۹۵ هزار تن بوده که رشد ۳۶ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد؛ از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در دوره ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۲ میلیون و ۳۲۵ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، یک‌میلیون و ۱۷۰ هزار تن بوده است؛ بیشترین درصد رشد صادراتی در این دوره به اسلب با ۱۰۱ درصد رشد اختصاص داشته است.

در بخش ورق هم فولاد مبارکه موفق به افزایش ۶۷ درصدی صادرات ورق گرم شده است، اما در سرفصل ورق سرد شاهد کاهش ۴۴ درصدی صادرات هستیم؛ دلیل نوسانات صادراتی در بخش ورق، نیاز بالای صنایع داخلی به این محصول و الزام عرضه تمامی تولیدات در بورس کالاست و این افزایش صادرات صرفاً مازاد عرضه موجود در بازار داخلی است.

 

و اما موانعی که همچنان باقی است ...

فولادسازان در طی سال‌های اخیر باوجود فشار تحریمی خارج از کشور، از فشارها و تحریم‌های داخلی نیز بی‌نصیب نبوده‌اند و رویکرد یک‌جانبه‌گرایی دولت علیه این صنعت باعث شد تا فرصت‌های متعدد صادراتی از این صنعت سلب شود؛ از یک‌سو فشار به تولیدکنندگان برای عرضه کالا باقیمت‌های دستوری در بورس کالا، منع صادرات و افزایش قیمت حامل‌های انرژی از دیگر سو، شرایط تولید را در این صنعت با مشکلاتی مواجه کرده است؛ مضاف بر این، مسئله تأمین برق و افزایش قیمت مواد اولیه ازجمله مشکلات دیگر تولید فولاد است که همه این‌ها ریشه در نگرش غلط دولت قبل به فرآیند تولید فولاد و توسعه این بخش پیشران از اقتصاد داشته است.

باوجود همه این مشکلات، صادرات فولاد با عبور از بحران کرونا و با اتکا به واکسیناسیون عمومی صورت گرفته در کشور، روند رو به رشد خود را طی می‌کند اما برای حفظ این وضعیت واجب و لازم است محدودیت‌های صادراتی دولت قبل در صنعت فولاد رفع شده و فولادسازان بتوانند با فراغ بال بیشتری به صادرات و ارزآوری بپردازند.

در بحث تأمین زیرساخت‌ها و مشکلات ناشی از قطعی برق نیز به گفته انجمن فولادسازان کشور، تابستان امسال صنعت فولاد ۸۲ روز قطعی برق به همراه داشت که ضرر آن بیش از ۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

این انجمن در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی، ۶ راهکار برای جبران بخشی از این خسارت پیشنهاد داده که امهال اقساط بانکی، امهال اقساط مالیاتی، عدم قطع گاز فولادسازان در ۶ ماهه دوم سال، بخشودگی جرائم تعزیراتی برخی از فولادسازان مربوط به سال‌های گذشته و خصوصاً عرضه اجباری در بورس کالا، امهال پرداخت قبوض برق و پرداخت حق دیماند عدم تأمین برق به‌صورت فوری و امهال سایر دیون دولتی همگی به مدت حداقل ۶ ماه ازجمله این موارد است.
 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید