سرمایه‌گذاری در مسکن به سود است یا زیان؟

اخبار تاریخ انتشار : 23 آبان ماه 1397
اخبار آخرین بروزرسانی : 30 فروردین ماه 1400
سرمایه‌گذاری در مسکن به سود است یا زیان؟

آیا میدانید سرمایه‌گذاری در مسکن به سود است یا زیان؟

مردمی که اندوخته مالی اندک یا متوسطی دارند می‌خواهند آن را در جایی مطمئن سرمایه‌گذاری کنند تا همین پس‌انداز کم از دستشان نرود. بازارهای جذاب سرمایه‌گذاری در ماه‌های گذشته عموماً دلار و سکه بود البته مسکن هم سهم قابل توجهی در سرمایه گذاری‌های خرد مردم داشت. سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن ریسک کمتری از بازارهای دیگر دارد اما نکته این است که بازدهی آن مانند دلار یا طلا و سکه بازدهی سریعی نیست و سودآوری در مسکن گاهی به زمانی چند ساله نیاز دارد. افزایش بیش از 80 درصدی قیمت مسکن در یک سال این بازار را برای سرمایه‌گذاری جذاب کرده است اما مردم می‌خواهند از سرمایه گذاریشان مطمئن باشند.
مسکن همیشه دارایی مطمئنی بوده اما در این شرایط، نوسان بازارها سرمایه‌گذاران خرد را دچار تردید کرده و با توجه به قیمت بالای مسکن آنها این سؤال را دارند که در این شرایط خرید مسکن باز هم ریسک کمتری دارد یا نه؟ این تردید بیشتر از تجربه چند سال گذشته ناشی می‌شود که با جهش قیمت مسکن در سال 91 این بازار وارد رکود 5 ساله شد و خواب سرمایه افزایش یافت.

 

زمان مناسب برای خرید مسکن

محمود جهانی کارشناس ارشد بازار مسکن گفت: نگرانی برای سرمایه‌گذاری برای کسانی که وضعیت مالی ضعیفی دارند امری طبیعی است. در مورد خرید خانه باید دو موضوع را منفک کنیم که خرید خانه برای سرمایه گذاری است یا برای نیاز واقعی؟ افرادی که خرید مسکن برایشان یک نیاز است با فراهم شدن موقعیت خرید، یا فراهم شدن هزینه برای خرید خانه اقدام می کنند. افرادی که خرید مسکن را برای ایجاد سرمایه گذاری می خواهند برای حفظ قدرت و ارزش نقدینگی بحث روش‌های جایگزین مطرح می‌شود.
شرایط بازارها شرایط «عدم تعادل» دارند و به طرف یک نقطه جدید حرکت می کنند. بازارها نوسان داشته و تعادل عمومی اقتصاد بهم ریخته شده است. تثبیت قیمت دلار در قیمت بازار پراهمیت و عاملی تعیین کننده در قیمت بازارها می باشد. بازار مسکن تحت تأثیر از دلار 85 درصد افزایش قیمت دارد و این افزایش در مناطقی 100 درصد است. جهانی همچنین افزود که افزایش قیمت مسکن بیشتر به‌خاطر قیمت تمام شده، هزینه ساخت و فشار هزینه بوده و فشار تقاضا هنوز وارد بازار مسکن نشده است.
توالی افزایش نرخ مسکن هنوز کامل نشده است و اگر فشار تقاضا وارد بازار مسکن شود قیمت‌ها دوباره روندی صعودی خواهد داشت. پس کسانی که قصد خرید مسکن به جهت سرمایه‌گذاری دارند فرصت مناسبی برای خرید است و احتمال افزایش قیمت‌ها در ماه‌های آینده وجود دارد.

 

مقطع پرریسکی است

مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازار مسکن بر خلاف عقیده جهانی قیمت مسکن را با توجه به شواهدی که برشمرد رو به کاهش پیش‌بینی کرده و پیش‌بینی قیمت‌ها را کاملاً وابسته به سیاست‌های دولت می داند. افزود: قیمت مسکن کاملاً به نرخ تورم وابسته است باید ببینیم آیا دولت قصد کنترل تورم را دارد یا نه؟ شواهد نشان می‌دهد دولت عزم جدی دارد تا از افزایش نرخ تورم جلوگیری کند.
دولت سیاست‌های انقباضی سختگیرانه ای برای کنترل نرخ تورم در پیش گرفته است. البته فشارهای اجتماعی بشدت مخالف این سیاست‌های انقباضی است و مشخص نیست این سیاست به کنترل قیمت تورم بینجامد. اما با توجه به برنامه‌ها، پیش‌بینی این است که تا پایان سال نرخ تورم کاهشی باشد پس چشم‌انداز بازار مسکن برای سرمایه‌گذاری درخشان نخواهد بود.
اگر دولت تورم را کنترل کند قیمت مسکن دیگر افزایش نمی‌یابد. بنابراین مقطع زمانی کنونی برای سرمایه‌گذاری مقطع پرریسکی است و بازدهی سرمایه در این بازار کاملاً وابسته با تصمیم‌های سیاسی و اقتصادی دولت است. سلطان محمدی علاوه بر پرریسک بودن شرایط کنونی برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن گفت که پیش‌بینی این بازار دشوار است چون وابسته به متغیری مانند سیاست‌های ملی دولت است. پس نمی‌توانیم ارزیابی درستی داشته باشیم که سرمایه‌گذاری در مسکن سودده خواهد بود یا نه.

 

به دنبال بازدهی سریع نباشیم

بیت‌الله ستاریان، فعال و کارشناس مسکن در خصوص سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به این نکته اشاره کرد که اگر کسی دنبال این است امروز سرمایه‌گذاری کند و چند روز بعد به سود برسد نباید به خرید مسکن فکر کند از این بازار جواب نمی‌گیرد. اما نگاهی بلندمدت به بخش مسکن نشان می‌دهد در 40 سال گذشته شاخص قیمتی مسکن 2.5 برابر کل کالاهای دیگر است و قیمت مسکن در این بازه زمانی حدود 1060 برابر شده است هیچ کس نمی‌تواند جلو ارزش افزوده مسکن را بگیرد و روند بالا رفتن افزایش ارزش مسکن روندی رو به جلو است.
بنابراین اگر سرمایه‌گذار به‌دنبال سرمایه‌گذاری مطمئن در درازمدت است مسکن گزینه مناسب تری است.
منبع : فرارو

ارسال نظر جدید