سرما و گرمایی که برای فولادسازان پر دردسر شد!

اخبار تاریخ انتشار : 11 مهر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 11 مهر ماه 1400
سرما و گرمایی که برای فولادسازان پر دردسر شد!

 

ازآنجایی‌که انرژی یکی از فاکتورهای اصلی برای تولید فولاد محسوب می‌شود، در اختیار داشتن منابع عظیم گازی در کنار ذخایر فراوان از سنگ‌آهن، باعث شد تا چشم‌انداز 1404 برای صنعت فولاد تدوین و با اجرای 8 طرح فولادی، وزارت صمت به‌سوی محقق شدن این هدف سوق پیدا کند.

بااینکه در سال‌های اخیر ورود شرکت‌های معدنی به بخش فولادسازی در راستای سیاست ایجاد ارزش‌افزوده، تأمین مواد اولیه را با چالش‌هایی همراه کرد، اما در آن‌سوی ماجرا فولادی‌ها نیز برای تأمین این نیاز حیاتی با سرمایه‌گذاری در معادن و همچنین ایجاد معاونت‌های معدنی به حلقه بالادست وارد شدند تا از این چالش عبور کنند.
دستیابی به تولید 55 میلیون تن فولاد با چالش‌های بسیاری همراه است و در سال‌های اخیر و با افزایش صادرات فولادی‌ها، سرمایه‌گذاری از سوی تولیدکنندگان برای رفع این چالش‌ها آغاز شد؛ اما از زمستان گذشته چالش انرژی در حوزه گاز رنگ جدی‌تری به خود گرفت.

با کمبود گاز در واحدهای صنعتی و قطع آن در فصل سرما برای تأمین نیاز خانگی، بخشی از تولیدکنندگان فولاد از برنامه پیش‌بینی‌شده تولید دست کشیدند. با چنین اتفاقی تأمین انرژی به چالش جدی صنعت فولاد تبدیل شد، اما آیا شما می‌دانید ریشه اصلی این مشکل در کجا قرار دارد؟ هم‌زمان با افت فشار و کاهش تولید در پارس جنوبی، چالش انرژی گریبان گیر صنایع فولادسازی شد، اتفاقی که تولید را تحت تأثیر می‌دهد و به‌نوعی می‌توان گفت زنگ خطر برای 1404 را به صدا درآورده است و می‌توان تهدیدی برای سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده باشد.

با افزایش نیاز صنایع به برق و استخراج رمز ارز، ظرفیت نیروگاه‌ها برای تولید برق با مشکل همراه شد و چالش برق در بخش انرژی مشکلات جدیدی را برای فولادسازان ایجاد کرد. قطعی برق و اعمال محدودیت مصرف توانست تولید این صنعت در واحدهای مختلف را کاهش دهد، درحالی‌که واحدهای فولادسازی در تابستان برای تحقق برنامه تولید میزان کاهش زمستانی براثر کمبود گاز را جبران می‌کردند اما تابستان امسال به شکل دیگری برای فولادی‌ها رقم خورد.
اما این چالش نه‌تنها تابستان تولیدکنندگان فولاد را دشوار کرد، بلکه وزیر نفت از کبود گاز در فصل سرما خبر داد و این یعنی مشکلات در حوزه انرژی جدی‌تر از سال قبل خواهد بود.

در بخش برق تولیدکنندگان فولاد، خود برای ساخت نیروگاه پیش‌قدم شده‌اند، اما تولید برق نیازمند تأمین گاز خواهد بود؛ درصورتی‌که فصل سرما مصرف افزایش داشته باشد، دولت ابتدا به سراغ صنایع خواهد رفت؛ درست مانند تصمیمی که برای برق در تابستان اتخاذ شد. اما بنا به نظر بسیاری از فعالان صنعتی، قطع برق و گاز در واحدهای تولیدی همچون فولادسازی‌ها منجر به توقف خط تولید خواهد شد که این موضوع خسارت‌های دیگری را به همراه دارد.

درنتیجه تعامل هرچه بیشتر سه وزارت خانه صمت، نیرو و نفت می‌تواند به حل این چالش کمک کند و زمینه را برای ورود بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تولید انرژی فراهم کند. از سویی دیگر در حوزه برق نیز باید وزارت نیرو و صمت در مناطق فلات مرکزی ایران به سراغ تولید برق جایگزین رفته تا بخشی از نیاز واحدهای صنعتی ازجمله فولادی‌ها تأمین شود.

از سویی دیگر کاهش مصرف انرژی علاوه برافزایش بهره‌وری در کوتاه‌مدت می‌تواند به وزارت نیرو و نفت در تأمین انرژی لازم کمک کند.درواقع گره این مشکل باید با استفاده از برنامه‌های کوتاه و بلندمدت و فراهم شدن شرایط سرمایه‌گذاری در کنار تعامل وزارتخانه‌های یادشده گشوده شود.
 

ارسال نظر جدید