سیگنال خطرناک رئیسی برای بورس

اخبار تاریخ انتشار : 12 مهر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 12 مهر ماه 1400
سیگنال خطرناک رئیسی برای بورس

 

دیروز رئیس سازمان بورس در نامه‌ای به وزیر اقتصاد، درخواست بررسی مجدد موضوع قیمت‌گذاری دستوری صنعت خودرو و ساخت قطعات در شورای رقابت و توقف قیمت گذاری دستوری خودرو را داشت. این سیگنال تاثیر مهمی را در روند خودرویی‌ها گذاشت و بیشتر نماد‌های این گروه مثبت شدند.

اما در حالی که این خبر منتشر شد، رئیس جمهور از تثبیت قیمت‌ها و کنترل بازار در حوزه کالا‌های اساسی و ارزاق عمومی در جلسه هیات دولت خبر داد و حالا این دو خبر از دو سمت مخالف سیگنال‌های مختلفی را به بازار سرمایه تزریق کردند.

به عقیده برخی از کارشناسان بازار سرمایه این سیگنال احتمالا در روند نماد‌های گروه مواد غذایی تاثیر به‌سزایی بگذارد؛ پیش از این سیگنال هم با ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور، نماد‌های لوازم خانگی با روندی مثبت در روز گذشته مواجه شدند.

کارشناس بازار سرمایه، مریم محبی، درباره تاثیر این دو سیگنال در کلیت بازار سرمایه گفت: «این دو خبر نشان می‌دهد بین سیاست‌گذاران همچنان وحدت رویه وجود ندارد و تصمیماتی که گرفته یا برای انجام آن تعطل می‌شود یا در نقض آن خبری منتشر می‌شود. عدم هماهنگی بین دستگاه‌های اقتصادی، سیگنال بی‌اعتمادی را به بازار تزریق می‌کند. دو خبر متناقض درباره صنایع نشان می‌دهد بازار سهام ما همچنان قوام لازم را ندارد و هر دستگاهی خود را مختار می‌داند تا درباره قیمت‌گذاری در آن حوزه اظهار نظر کند. قطعا این موضوع علاوه بر تاثیر بر گروهی خاص و افت قیمت و ریزش نماد‌های یک گروه در تحرکات کلی بازار سهام هم موثر است.»

ارسال نظر جدید