صادرات ۳۰ میلیون دلاری فولاد بناب

اخبار تاریخ انتشار : 6 آبان ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 6 آبان ماه 1400
صادرات ۳۰ میلیون دلاری فولاد بناب

 

به گزارش آسرون، با توجه به اینکه زنجیره فولاد در آذربایجان شرقی و کشور تکمیل شده است، ارزش افزوده آن نیز در ارزآوری بیشتر شده و هدف گذاری صادراتی این محصول صنعتی به کشورهای اروپایی و آسیای میانه ترسیم شده؛ البته صادرات به کشورهای همسایه آغاز شده و افزایش ظرفیت تولید اجازه توسعه صادرات غیرنفتی را فراهم آورده است.

در مجتمع فولاد بناب هر دقیقه یک تن میلگرد فولادی در دمای نورد ۱۲۵۰درجه سانتی‌گراد در سایزهای مختلف تولید می‌شود که در ساختمان‌سازی کاربرد دارد، اکنون میلگرد، شمش‌های فولادی و فولاد آلیاژی از تولیدات فعلی این واحد صنعتی است که البته قابلیت تولید نبشی، ناودانی، تیرآهن معمولی و تیرآهن نیمه سبک نیز در این مجتمع وجود دارد.

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد صنعت بناب، سورنا زمانیان در این خصوص گفت: «اکنون بازارهای هدف این مجتمع بیشتر کشورهای عراق، سوریه، لبنان و ترکیه بوده و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در آینده‌ای نزدیک کشورهای آسیای میانه ازجمله ارمنستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، گرجستان و ترکمنستان نیز به بازارهای صادراتی افزوده می‌شود.

امسال برای نخستین بار به‌طور نمونه به کشور لهستان در شرق اروپا صادرات فولاد داشتیم که می‌تواند مقدمه‌ای برای ورود به بازارهای این مناطق باشد. امسال فولاد بناب برای نخستین بار به کشور لهستان در شرق اروپا صادرات فولاد داشت که می‌تواند مقدمه‌ای برای ورود به بازارهای این مناطق باشد.

مدیر منابع اداری و نیروی انسانی مجتمع فولاد بناب، علی خیری نیز گفت: «در ۶ ماهه اول امسال ۵۱هزار تن صادرات فولاد به ارزش ۳۰میلیون دلار انجام‌شده که نسبت به سال گذشته ۲۰درصد افزایش‌یافته است. فولاد بناب در ۶ ماهه اول امسال ۵۱هزار تن صادرات فولاد به ارزش ۳۰میلیون دلار داشته که نسبت به سال گذشته ۲۰درصد افزایش‌یافته است. 

میزان تولید فولاد برای سال جاری یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن برای بخش ذوب و نورد فولاد پیش‌بینی‌شده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده صادرات فولاد برای سال جاری تا ۹۰میلیون دلار پیش‌بینی‌شده که برای تحقق آن اقدامات لازم انجام‌شده است. در ۶ ماهه اول امسال ۵۰۰هزار تن فولاد (میلگرد) تولید داشتیم که در نیمه دوم سال بیش از این مقدار خواهد بود. سال ۱۳۹۹ نیز میزان صادرات محصولات فولادی، شمش فولاد و میلگرد از این مجتمع با حدود ۵۰میلیون دلار نسبت به سال ۱۳۹۸ سه برابر افزایش نشان می‌دهد بر این اساس به‌عنوان صادرکننده نمونه آذربایجان شرقی برگزیده شد. 

در این مجموعه علاوه بر شمش فولادی میلگردهای سایز ۸ تا ۳۲ آج‌دار و ساده، نوع a1,a2,a3,a4 در چهار خط فعال نورد تولید می‌شود. اشتغال ۱۲۰۰ نفر به‌صورت مستقیم، ۲۰۰ نفر پیمانکاری و هفت هزار نفر اشتغال غیرمستقیم با فعالیت این مجتمع تولید فولاد در منطقه موجب شده است. 

این مجموعه دارای ۲واحد ذوب (ذوب شاهین با کوره قوس الکتریکی و ذوب شهریار با کوره‌های القایی) هست و اکنون میلگرد آجدار در سایزهای مختلف، تیرآهن، نبشی، ناودانی، شمش فولادی و مفتول آلیاژی در قالب ۷ خط‌نورد و ۲واحد ذوب در این مجتمع تولید می‌شود.

هم‌اکنون ظرفیت اسمی این مجتمع تولیدی در بخش نورد گرم مقاطع فولادی یک‌میلیون و ۹۵۰ هزار تن و ذوب و ریخته‌گری ۴۵۰هزار تن در سال هست. فولاد بناب در میزان تولید در بین بخش‌های خصوصی مقام اول و کل تولیدکنندگان فولاد کشور مقام چهارم را دارا هست.

امسال مجتمع فولاد صنعت بناب که دارای چندین شرکت فولادی ذوب و نورد است تجمیع شد که راه را برای حضور در بهابازار هموار کرد.»

 

مجتمع فولاد بناب یک‌تن میلگرد در دقیقه تولید می‌کند.

مدیر ذوب القائی مجتمع، اصغر نوری نیز به گفت: «پس از شکل‌گیری به‌صورت شمش فولادی در دمای نورد ۱۲۵۰ درجه در هفت مرحله نورده می‌شود و شمش رفته‌رفته به مقطع کمتر و به‌صورت طولی افزایش پیدا می‌کند، درواقع به میلگرد ۶متری در ضخامت‌های یازده‌گانه تبدیل می‌شود.

از کوره تا بسته‌بندی میلگرد یک دقیقه طول می‌کشد و در این مدت یک‌تن میلگرد تولید می‌شود، در مجموعه ۱۱نوع میلگرد باضخامت مختلف دریازده مرحله مختلف تولید می‌شود.

بیش از هزار مورد از اقلام ریزودرشت دیگر مجتمع فولاد بومی‌سازی شده و آهن اسفنجی مواد اولیه تولید شمش فولاد و میلگرد است.»
 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید