صف خرید زغال سنگی ها در بورس ایران

اخبار تاریخ انتشار : 2 شهریور ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 2 شهریور ماه 1400
صف خرید زغال سنگی ها در بورس ایران

 

به گزارش بورس نیوز و به نقل از آسرون، قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی رشد چشمگیری داشته‌است. هر تن ذغال سنگ نیوکاسل با رقم 195 دلار و هر تن ذغال سنگ استرالیا 166 دلار معامله می‌شود. با توجه به این رقم‌ها، نرخ زغال سنگ نسبت به سال قبل با افزایش دو برابری همراه بوده‌است. با این میزان افزایش قیمت، باید دید که شرکت های تولیدکننده زغال سنگ مثل کزغال، کطبس، کپرو و کشرق به چه میزان سودآوری خواهند رسید. هم اکنون تقاضای سهامداران این شرکت ها در بورس افزایش یافته و وارد صف خرید شده‌اند. 
سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران اعلام کرد که افزایش قیمت جهانی زغال سنگ اثری بر قیمت محصولات زغال سنگی ندارد. چرا که قیمت زغال سنگ در کشور بر اساس درصدی از شمش فولاد تعیین می‌شود و بنابراین تغییر قیمت شمش فولاد منجر به تغییر قیمت زغال سنگ می‌شود.
او افزود: اما قیمت زغال سنگ از ابتدای سال جاری رشد 36 درصدری داشته که این رشد اثر حیاتی بر سودآوری شرکت‌ها دارد. البته باید منتظر پیش بینی نرخ بودجه ای که شرکت‌های زغال سنگی برای خود تعیین کرده‌اند، نیز بود. بیشترین میزان افزایش قیمت زغال سنگ در سال 99 اتفاق افتاد، زمانی که شرکت‌های زغال سنگی شرایط مطلوبی پیدا کردند. رشد 36 درصدی قیمت های سال 1400 نیز به بهبود وضعیت این شرکت ها کمک خواهند کرد.
صمدی در ادامه با اشاره به میزان عرضه و تقاضای زغال سنگ در ایران، روی ضرورت توسعه این صنعت تاکید کرد و افزود: عرضه کنسانتره زغال سنگ در کشور 1 میلیون 800 هزار تن سالانه است، اما تقاضای داخلی رقمی بالغ بر 3 میلیون تن است و قطعا شیب صعودی هم خواهد داشت. 
صمدی اضافه کرد که تداوم مشکل کمبود برق و گاز در سال‌های آینده، برای بخشی از صنعت فولاد مشکل ساز خواهد شد. شرکت‌های فولادی مجهز به کوره بلند که با استفاده از زغال سنگ به تولید فولاد می‌پردازند، در بحبوجه مشکلات برق و گاز مزیت بیشتری پیدا خواهند کرد. به ادعای صمدی از آنجایی که قیمت تمام شده زغال سنگ وارداتی بندر عباس دو برابر قیمت زغال سنگ داخلی است، اجرای طرح‌های توسعه و افزایش ظرفیت در بخش زغال سنگ کاملا منطقی ست. 
صمدی با تایید این نکته که قیمت زغال سنگ در دو سه سال گذاشته رشد قابل توجهی داشته، ادعا کرد که  افزایش هزینه‌های تولید زغال سنگ مانند هزینه نیروی انسانی، تجهیزات و انرژی نیز روی رشد قیمت زغال سنگ بی تاثیر نبوده‌است.
 

ارسال نظر جدید