قیمت دلار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

اخبار تاریخ انتشار : 25 مرداد ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 22 تیر ماه 1400
قیمت دلار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

قیمت دلار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

 

پیش‌بینی می‌شود دلار هفته‌ای آرام را داشته باشد

 

به گزارش تجارت نیوز بازار ارز روز شنبه 25 مرداد 99 در حالی کار خود را شروع کرد که آخرین روند روزانه این بازار صعودی اما آخرین روند هفتگی آن نزولی بوده است. مسئولان نیز بیان نموده‌اند که نرخ ارز متعادل خواهد شد.

در آخرین روز هفته گذشته قیمت دلار ۳۰۰ تومان رشد را به ثبت رساند و با عبور از سطح ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومانی روی عدد ۲۲ هزار و ۵۷۰ تومان قرار گرفت. گروهی عقیده دارند که بازیگران ارزی در کمال احتیاط به‌دنبال آن هستند که دلار را به‌سوی کانال ۲۳ هزارتومانی ببرند که دو هفته پیش، در آن قرار داشت. پس از وعده گشایش اقتصادی از سوی دولت، قیمت دلار به‌یک‌باره ریزش عجیب ۲ هزار و ۱۰۰ تومانی را در روز یکشنبه هفته گذشته تجربه کرد و چهار روز افزایش متوالی آن نتوانست بازدهی این ارز را درمجموع هفته گذشته مثبت کند.

شاخص ارزی در هفته گذشته ۳/۴ درصد از ارزش خود را از دست داد. حال‌آنکه دو هفته پیش روند افزایشی آرامی را در کانال ۲۳ هزار تومان سپری کرده بود. به‌رغم رشد انتهای هفته، همچنان بازیگران ارزی نسبت به خرید دلار رفتار هیجانی از خود بروز نداده‌اند و بیشتر به دنبال بالا بردن قیمت این ارز با ریسک کمتری هستند.

اظهارات رئیس بانک مرکزی و رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه بازار ارز، سکه و طلا جای مناسب برای سرمایه‌گذاری نیست از مهم‌ترین سیگنال‌ها از سوی سیاست‌گذاران برای دو بازار ارز و طلا بوده است.

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی نیز بیان کرده است: «قیمت واقعی ارز نرخ‌هایی که در بازار و فضای مجازی مطرح می‌کنند نیست و با برنامه و سیاست می‌توان این نرخ را تعدیل کرد. با سیاست‌هایی که در سامانه نیما و در تأمین ارز موردنیاز واردکنندگان آغاز شده است، ارز متقاضیان واقعی تأمین می‌شود. با پیش‌بینی‌های انجام‌شده و اقدامات موردنظر شاهد بهتر شدن وضعیت خواهیم بود.»

از طرفی قیمت دلار متأثر از آخرین سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی نیز خواهد بود. کاهش جان‌باختگان کرونا، سفر اخیر وزیر خارجه ایران به لبنان پس از انفجار بزرگ در بیروت، مذاکره روحانی با مکرون درباره اینستکس، افزایش نرخ سود بانکی و اعلام نرخ سود جدید، افزایش ۱۹ درصدی قیمت نفت سنگین ایران، انعقاد ۹ قرارداد نفتی ایران و عرضه اوراق سلف نفتی از یکسو و اخبار ضدونقیض درباره توقیف نفت‌کش‌های ایرانی توسط آمریکا و تحریم تسلیحاتی ایران از سویی دیگر احتمالاً بر قیمت دلار تأثیرگذار خواهد بود.

البته اتفاقی که امروز صبح در شورای امنیت سازمان ملل به سود ایران افتاد نیز احتمالاً با واکنش مثبت بازارها همراه خواهد شد. در رأی‌گیری قطعنامه ضد ایرانی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تنها یک کشور همراه امریکا بود؛ باقی کشورها ممتنع و مخالف بودند، حتی وضعیت به‌گونه‌ای پیش رفت که نیاز به وتوی روسیه و چین هم نشد. این  خبری مهم برای بازارهای داخلی بود و معامله‌گران منتظر نهایی شدن آن بودند.

اما اعلام مالیات خریداران سکه سال ۹۸ یک ریسک دیگر و سیگنال کاهشی برای بازار طلا است که این عامل نیز از عوامل فشار برای کاهش قیمت ارز خواهد بود. علاوه بر این، نامه‌نگاری رئیس‌جمهور آمریکا با سوریه و احتمال کاهش تنش‌های سیاسی در خاورمیانه و اظهارات پی‌درپی ترامپ درباره مذاکره با ایران در صورت پیروزی در هم می‌توانند از سیگنال‌های سیاسی آرام‌کننده بازار ارز باشند.

بااین‌حال در سوی دیگر اخبار سیاسی درباره توافق امارات و رژیم صهیونیستی و اخبار ضدونقیض مرتبط با تحریم تسلیحاتی ایران هم هرکدام نا اطمینانی‌هایی را به همراه دارند که ممکن است بر ریسک در بازار ارز اضافه کنند و نوسان در این بازار را افزایش دهند.

بدین ترتیب با توجه به عوامل اقتصادی و سیاسی این روزها انتظار می‌رود قیمت دلار و طلا همچنان همان روند نزولی مشابه هفته قبل را داشته باشند اما به دلیل ریسک‌های سیاسی احتمالاً دامنه نوسان منفی آن‌ها به‌اندازه هفته گذشته نباشد و حتی ممکن است در اوایل هفته ‌این دو بازار رشد قیمت را تجربه کنند اما احتمالاً تا پایان هفته‌ این نوسانات کاهش داشته باشد.

 

ارسال نظر جدید