لزوم اهتمام دولت در اصلاح قیمت‌ گذاری

اخبار تاریخ انتشار : 25 مهر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 25 مهر ماه 1400
لزوم اهتمام دولت در اصلاح قیمت‌ گذاری

 

عطارد گودرزی، مدیرعامل فولاد بافت در گفت‌وگویی بیان کرد: «مقرر بود تا پایان شهریورماه امسال به 450 هزار تن تولید آهن اسفنجی دست یابیم، اما با توجه به قطعی برق 27 روزه کارخانه بین 360 تا 365 هزار تن تولید در نیمه نخست سال خواهیم داشت. در بحث صادرات، ازآنجایی‌که مجوز صادرات آهن اسفنجی از سوی دولت داده نشده، ما نیز پیگیر موضوع نشدیم. سرمایه‌گذاری‌های مولد در صنعت فولاد اشتغال‌زایی خوبی نیز به همراه دارد، به این منظور باید زیرساخت‌های لازم مهیا شود، اما در شرایط فعلی به دلیل کمبود برق امکان‌پذیر نیست، به‌ویژه اینکه دولت از هم‌اکنون مشکل قطعی‌های گاز در زمستان را گوشزد می‌کند.»

گودرزی افزود: «اگر دولت به مدیریت حامل‌های انرژی بپردازد، ما نیز راحت‌تر می‌توانیم طرح‌های توسعه‌ای را به پیش ببریم که قطعاً اشتغال‌زایی بیشتر و رشد اقتصادی را برای کشور به دنبال خواهد داشت. در غیر این صورت سرمایه‌های بخش خصوصی به سمت سایر حوزه‌ها و حتی فرار پول از کشور می‌انجامد، بر این اساس از دولت می‌خواهیم تا با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، امکان تولید بیشتر را مهیا سازد. قیمت‌گذاری‌هایی که در چند سال گذشته شاهد آن بودیم، نتوانسته مؤثر باشد و بیشتر به ایجاد رانت می‌انجامد.»

عطارد گودرزی، در رابطه با طرح‌های توسعه‌ای در فولاد بافت، بیان کرد: «ساخت و راه‌اندازی واحد 2 احیا در این مجموعه از اسفندماه پارسال کلید خورده که تا پایان شهریورماه به 28.5 درصد پیشرفت فیزیکی و تا پایان امسال به 52 درصدی پیشرفت فیزیکی خواهد رسید. این طرح 800 هزار تنی با مجموع زیرساخت‌های آن نیازمند 110 میلیون یورو سرمایه‌گذاری است که از محل آورده سهامداران و سود شرکت تأمین می‌شود. برای طرح گندله‌سازی که جزو طرح‌های هشت‌گانه کشوری است، درصددیم از فاینانس چین یا از محل افزایش سرمایه و اخذ وام برای تأمین مالی استفاده کنیم. این طرح نیز اکنون در فاز مهندسی است و با اجرایی شدن آن به تولید سالیانه 2.5 میلیون تن گندله دست خواهیم یافت. اجرایی شدن این طرح‌ها به اشتغال‌زایی مستقیم برای 700 تا 750 نفر و اشتغال‌زایی غیرمستقیم 6 تا 7 برابری خواهد انجامید.»

مدیرعامل فولاد بافت در رابطه با تحریم‌ها و کرونا نیز گفت: «شرایط کرونایی موجب افزایش حدود 10 درصدی هزینه‌های نیروی انسانی در شرکت شد، بااین‌حال تحریم‌ها افزایش هزینه 20 تا 25 درصدی در تأمین لوازم‌خانگی را به ما تحمیل کرد، به همین دلیل برای فاز 2 طرح احیاء مستقیم در نظر داریم تا 83 درصد از تجهیزات و قطعات را از داخل تأمین کنیم.

در اجرای فاز یک این طرح از کاتالیست ایرانی استفاده کردیم که اکنون حدود سه سال از استفاده و مصرف آن‌ها می‌گذرد و هیچ مشکلی نداشته‌اند؛ این مهم نشان‌دهنده توانمندی شرکت‌های ایرانی است.»
 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید