خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع شد!

اخبار تاریخ انتشار : 10 شهریور ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 10 شهریور ماه 1400
خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع شد!

 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری صداوسیما و به نقل از آسرون، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، آقای اسدالله کشاورز، اعلام کرد که هرگونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا ممنوع بوده و همه واحد‌های تولیدکننده سیمانی که تاکنون در بورس پذیرش نشده‎‌اند، باید ظرف 2 هفته در بورس پذیرش شده و اقدام به عرضه محصول کنند. آقای کشاورز این بیانیه را در ابلاغیه‌ای به رؤسای سازمان صمت و معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان اعلام کرده است. بر اساس این ابلاغیه همه مصرف‌کنندگان سیمان سراسر کشور نیز تنها 2 هفته زمان برای اقدام به اخذ کد بورسی دارند.
 
وی در ابلاغیه خود افزود: با عنایت به تصمیمات گرفته شده جهت عرضه سیمان در بورس کالا و ممنوعیت هرگونه خرید و عرضه خارج از بورس کالا، دستور فرمایید موارد ذیل در خصوص ثبت‌نام و مهلت اخذ کد بورسی مورد توجه و اقدام لازم قرارگرفته و گزارش اقدامات انجام‌شده و نتایج حاصله در پایان 2 هفته به این معاونت ارسال شود. الزامات این ابلاغیه به شرح زیر است:
 
۱- همه واحد‌های تولیدکننده سیمان که تاکنون موفق به اخذ کد بورسی نشده‌اند می‌بایست ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این نامه، در بورس کالا ثبت‌نام و نسبت به عرضه محصولات خود در بورس کالا اقدام کنند.
۲- همه واحد‌های تولیدی سیمان دارای پروانه معتبر بهره‌برداری از مراجع ذی‌ربط (وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و ...) که از سیمان به‌عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند، باید با توجه به ظرفیت پروانه و سیمان موردنیاز، با اخذ معرفی‌نامه از سازمان صمت استان‌ها به بورس کالا مراجعه و ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این نامه در بورس کالا ثبت‌نام و نسبت به اخذ کد بورسی اقدام کنند.
۳- همه خریداران مجاز پروژه‌های ملی و عمرانی با اخذ معرفی‌نامه رسمی از معاونت عمرانی استان‌ها و انبوه‌سازان نیز با اخذ معرفی‌نامه از ادارات کل مسکن و شهرسازی محل اجرای پروژه، می‌بایست ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این نامه در بورس کالا ثبت‌نام و نسبت به اخذ کد بورسی اقدام کنند.
۴- همه خریداران مجاز برای مصارف عمومی و مردمی شامل: عاملین فروش سیمان که مالک یک واحد صنفی دارای مجوز معتبر مصالح‌فروشی در منطقه‌ای مشخص با دفتر و انبار مناسب هستند و برای عرضه سیمان با رعایت ضوابط اعلام‌شده از سوی کارخانه فعالیت می‌نمایند، شرکت‌های تعاونی مصالح‌فروشان که از فعالیت هماهنگ و منسجم چندین عامل دارای پروانه تشکیل می‌گردند، اشخاص حقیقی و حقوقی دارای پروانه مجاز ساختمانی با تعیین میزان سیمان موردنیاز و متناسب با پیشرفت پروژه، می‌بایست ظرفت مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ،  می‌توانند در بورس کالا ثبت‌نام و نسبت به خرید از بورس کالا اقدام کنند.
 

ارسال نظر جدید