صادرات فولاد به افغانستان دچار افت یا ممنوعیت شد.

اخبار تاریخ انتشار : 13 شهریور ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 13 شهریور ماه 1400
صادرات فولاد به افغانستان دچار افت یا ممنوعیت شد.

 

ایران بنا بر شرایط پیش آمده کنونی، صادرات فولاد را به افغانستان متوقف کرده است. از آنجایی که که ایران بزرگترین صادر کننده فولاد به افعانستان بوده، تا کنون سالانه 300 تا 350 هزار تن فولاد، به این کشور صادر کرده است. به بیان دیگر، ۲۵ درصد از نیاز کل فولاد افغانستان را ایران تامین می‌کند. اما بنا به گزارش یک منبع آگاه، ایران حدود یک ماه است که تمامی صادرات خود به افغانستان را متوقف کرده است.

سوالی که پیش می‌آید این است که آیا صادرات به افغانستان کاملا با توقف رو به رو می‌شود یا دچار افت خواهد شد؟ طرح این سوال با وجود مسائلی چون تسلط طالبان بر افغانستان امری منطقی است. برخی کارشناسان بر این باورند که طی چند هفته آینده صادرات از طرف ایران به افغانستان از نو شروع خواهد شد و برخی دیگر بر این باورند که متوقف نشده و احتمالا در نیمه دوم سال دچار افت خواهد شد. دلیل اول این این است که روبط طالبان با دنیا عادی نشود و دلیل دوم، به تأمین بودجه صادرات از طرف طالبان باز می‌گردد.

اما جزئیات روند تجارت خارجی نشان می‌دهد که صادرات به افغانستان تا پایان سال جاری ۲ میلیون ۱۶۵ هزار تن، به ارزش ۸۸۵ میلیون دلار خواهد بود.
در حالی که کشورهای پاکستان، ترکیه، چین، روسیه، امارات و هند به‌دنبال افزایش سهم تجاری خود در افغانستان هستند، برخی صادرکنندگان ایرانی با ناآرامی‌های به‌وجود آمده در افغانستان، از صادرات محصولات خود به افغانستان نگران‌اند.

طبق گزارش آسرون به نقل از خبرگذاری فارس، ایران صادرات فولاد به افغانستان را به دلیل شرایط سیاسی و مشکلات حمل و نقل و لجستیک، متوقف کرده است. این درحالی‌ست که ایران همچنان پای قرارداد فروش ریل آهن به افغانستان، ایستاده‌ است. گفته شده است که ایران صادرات سوخت به افغانستان را از سر گرفته، اما هنوز خبری از صادرات فولاد نیست.
در همین حال سرپرست سابق سازمان توسعه و تجارت ایران، محمدرضا مودودی، درباره تاثیر طالبان در افغانستان برای روابط تجاری گفت: 《در طول سال‌های گذشته، افغانستان همواره یکی از کشورهای مهم صادراتی بعد از عراق بوده است، بنابراین این کشور یکی از بازارهای هدف صادراتی پرتنوع برای ایران به شمار می‌رود. از محاسن صادرات به کشورهایی مانند افغانستان و عراق تنوع سبد صادراتی و صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا است. همچنین بیش از 40 درصد بازار افغانستان از کالاهای صادراتی ایران تامین می‌شود. از 8 میلیارد دلار واردات سالانه به کشور افغانستان 3.5 میلیارد دلار آن توسط ایران انجام می‌شود، بنابراین این کشور به لحاظ روابط تجاری برای ایران کشور با اهمیتی به شمار می‌رود. وضعیت روابط تجاری ایران با افغانستان به دو موضوع بستگی دارد، یکی اینکه آیا روابط طالبان با دنیا عادی می‌شود که اگر این روابط عادی نشود، در نتیجه این فرصت برای ایران فراهم می‌شود که نیازهای اولیه کشور افغانستان را به سرعت تامین کند و این مساله قطعا یک فرصت تجاری خوبی را برای ایران فراهم خواهد کرد. نکته دوم در خصوص ادامه روند تجاری ایران و افغانستان این است که آیا طالبان پول لازم را برای پرداخت هزینه کالاهای صادراتی به ایران دارد؟

میزان صادرات به این کشور از سوی ایران سالانه چند میلیارد دلار بوده که رقم بزرگی است و ادامه روند تجارت ایران به افغانستان نیز بستگی به این دارد که ظرفیت پرداخت هزینه کالاهای صادراتی وجود داشته باشد.  با توجه به شرایط فعلی در افغانستان تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران و تاجران افغانستانی از این کشور خارج شده‌اند یا فعلا فعالیت تجاری انجام نمی‌دهند، بنابراین ادامه برقراری روابط تجاری ایران و افغانستان بستگی به بازگشت سرمایه‌ها و برقراری دوباره روابط تجاری توسط بخش خصوصی دارد.》

ارسال نظر جدید