نوردکاران مخالف قیمت‌های دستوری

اخبار تاریخ انتشار : 13 دی ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 13 دی ماه 1399
نوردکاران مخالف قیمت‌های دستوری

نوردکاران مخالف قیمت‌های دستوری

 

انتقاد نوردکاران در مورد شیوه‌نامه جدید

 

 

به گزارش اقتصاد آنلاین بینبار سید احمد رضوی نیک رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران نسبت به قیمت‌های دستوری انتقاد کرد و گفت: «قیمت‌ها در ابتدا و انتهای زنجیره فولاد ریالی تعیین می‌شود و وسط زنجیره، به قیمت دلار تعیین می‌شود».

 

رپیس انجمن نوردکاران فولاد در مخالفت با شیوه نامه جدید فولادی

 

سید احمد رضوی نیک در مورد مشکلات نوردکاران با اجرای شیوه‌نامه جدید فولاد نیز اظهار داشت: «یکی از مشکلات نورد‌کاران فولادی در مورد شیوه‌نامه فولاد این است که پایه قیمت‌ها در مجله متال بولتن را مبنای قیمت‌های ایران تعیین کردند و اخیراً هم نرخ CIS را مدنظر قرار دادند».

وی با ملاک قرار دادن قیمت‌های  CISمخالفت کرد و ادامه داد: «ایران رتبه ۱۰ فولادساز را داشت و در سال جدید با ۱۳ درصد رشد تولید به رتبه ۹ دنیا رسیدیم یعنی میزان تولید فولاد خام ایران از حوزه CIS بالاتر است پس در این صورت چه دلیلی دارد که مبنای قیمت را از یک مبنای قیمت‌گذاری خارجی بگذاریم آن‌هم در شرایطی که در تحریم به سر می‌بریم».

 

کشورهای CIS

 

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در مورد عدم همخوانی قیمت‌های دستوری محصولات نهایی با مواد اولیه نیز عنوان نمود: «در بازار و تجارت، میزان عرضه و تقاضا قیمت را مشخص می‌کند نه دستورالعمل‌های خلق‌الساعه. برای محصول نهایی قیمت تعیین می‌کنیم درحالی‌که نرخ مواد اولیه ما هیچ تبعیتی از قیمتی که برای محصول نهایی گذاشته‌ایم ندارد».

رضوی نیک با در نظر داشتن کمبود مواد اولیه در ایران ادامه داد: «۲۷ میلیون تن ظرفیت تولید شمش، بیلت و بلوم داریم و برآورد نیاز داخلی ۱۶ میلیون تن است یعنی ۱۰ تا ۱۱ میلیون تن مازاد بر نیاز داخلی شمش در کشور موجود است؛ از ابتدای سال تاکنون خواسته نوردکاران ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شمش با احتساب پرت و ضایعات بوده است؛ یعنی سالانه ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن متأسفانه از اول سال تاکنون محقق نشده است. جمع شمشی که نوردکاران از بورس خریده‌اند، ۲‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تن بوده است و میزان حجم عرضه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بوده است».

وی همچنین با اشاره به تصمیم غلط بورس کالا در مورد عدم پذیرش قیمت بیش از ۱۹۶ هزار تن محصولات طویل گفت: «در دو هفته اخیر میزان عرضه محصولات طویل ۴۲۰ هزار تن بوده است متأسفانه بورس کالا با یک مهندسی، قیمت بیش از ۱۹۶ هزار تن محصولات را در بورس نپذیرفتند و ما اعتراض کردیم که چرا از عرضه محصولات طویل در بورس جلوگیری می‌کنید که قرار شد در این خصوص نامه‌ای به معاونت معدنی وزارت صمت ارسال شود».

این مقام صنفی در دفاع از نوردکاران نیز بیان کرد: «۹۲ ‌درصد قیمت نهایی ما متأثر از مواد اولیه است؛ نوردکار امروز شمش را ۱۳ هزار تومان خریداری می‌کند و مقاطع را ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان می‌فروشد. حتی هفته گذشته با وجود گران شدن شمش، نوردکاران قیمت میلگرد را 5/ 2 درصد کاهش دادند. مابه‌التفاوت بین قیمت شمش به میلگرد طی یک ماه گذشته کمتر از ۳ درصد بوده درحالی‌که این رقم حتی هزینه حمل ما را نیز پوشش نمی‌دهد و وقتی اعتراض می‌کنیم، می‌گویند بر اساس شیوه‌نامه جدید فولاد است».

 

 

قیمت دستوری محصولات نهایی فولاد با قیمت مواد اولیه تناسب ندارد

 

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران اظهار کرد: «طبق صورت‌های مالی عرضه‌شده در بورس، قیمت تمام‌شده شمش در کشور طی ۶ ماه اول سال، از ۳۸۰۰ تومان تا ۴۷۰۰ تومان بوده است؛ اما نرخ فروش آزاد آن از 8 هزار تومان کمتر نبوده و با نگاه به آمار میزان سود حاصل از فروش کاملاً مشخص است».

وی همچنین درباره شیوه‌نامه جدید گفت: «آن‌طور که وزیر صمت اعلام کرده شیوه‌نامه اخیری که تهیه شده است برای مبارزه با رانت‌خواری، تعادل قیمت فولاد داخلی و تنظیم قیمت و استفاده مصرف‌کننده است و کلیات شیوه‌نامه ساماندهی بازار فولاد مورد تأیید این انجمن قرار دارد و درواقع ۸۰‌ درصد مورد موافقت اعضای انجمن است؛ اما برخی از مفاد شیوه‌نامه که به آن اضافه شده عملاً بر‌خلاف شیوه‌نامه است».

همچنین کریم رحیمی یکی از اعضای هیئت‌مدیره انجمن نورد‌کاران فولادی ایران نیز در مورد لزوم اجرای صحیح شیوه‌نامه بیان کرد: «این شیوه‌نامه کلیات خوبی دارد اما در برخی بند‌ها نیاز به اصلاحات دارد ازجمله ماده 8 که تأکید به عرضه تمامی زنجیره فولاد دارد که در خصوص واحد‌های نوردی عرضه تمامی محصولات در بورس کالا است که در گام نخست باید عرضه محدود به یک روز نشود و در روزهای متعدد عرضه شود از سویی باید مازاد عرضه در بورس امکان فروش خارج از بورس یا به‌صورت مچینگ را داشته باشد در غیر این صورت اصناف این بخش متضرر شده و صدمه خواهند دید».

قیمت پایه محصولات فولادی براساس قیمتهای متال بولتن تعیین میشود

در ادامه سیدعلی‌محمد ابویی نیز به‌عنوان نایب‌رئیس انجمن نوردکاران فولادی ادامه داد: «هفته دوم آذر قیمت‌های معاملات از نرخ‌های پایه نیز کاهش یافته و تا یک درصد کاهش را نشان می‌داد، اما پس از نشستی که در ارتباط با شیوه‌نامه با فعالان این حوزه برگزار و مقرر شد که قیمت‌های داخلی برمبنای ۸۰ درصد قیمت‌های کشورهای مشترک‌المنافع CIS باشد، قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفت. بر اساس آمارهای متال بولتن که اسپانسرهای فولادی دارند و خواسته‌هایشان اثرگذار است، قیمت فولاد در بازارهای جهانی با رشد همراه شد».

 

آن چیز که مشخص است نوردکاران از شرایط موجود چندان راضی نیستند و معتقدند نظرات آن‌ها در کمیته‌های کارشناسی موردتوجه قرار نمی‌گیرد. آن‌ها می‌گویند این روند باعث شده که سیاست‌های دولت در جهت کاهش قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد آن‌چنان‌که باید موفق عمل نکند.

 

 

ارسال نظر جدید