فولادسازان بورسی شدیداً نگران‌اند!

اخبار تاریخ انتشار : 19 مهر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 19 مهر ماه 1400
فولادسازان بورسی شدیداً  نگران‌اند!

 

قیمت سنگ آهن در چند وقت اخیر اصلاح شریعتی داشته و با توجه به این که مهم‌ترین ماده‌اولیه تولید فولاد، سنگ آهن است، می‌تواند به نفع فولادی‌ها باشد؛ اما عده‌ای معتقدند، اصلاح قیمت سنگ‌آهن شاید مقدمه‌ای برای اصلاح قیمت فولاد در بازارهای جهانی باشد و باید دید که اصلاح قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی، چقدر روی سودآوری فولادسازان‌ ما تاثیر دارد.

مدیر عامل شرکت‌ پارس فولاد سبزوار، مجتبی شعبانی، در گفت‌وگویی در این خصوص بیان کرد: «قیمت محصولات سنگ آهنی در بازار داخلی ما در حال حاضر از قیمت‌های جهانی بالاتر بوده و نرخ فوب گندله ۱۱۵ دلار است که اگر هزینه‌ها را هم از آن کسر کنیم، نرخ گندله صادراتی به ۹۰ دلار می‌رسد. با قیمت ۹۰ دلار یعنی گندله حدود ۲۳۰۰ تومان، حال آنکه روز گذشته گندله در بورس کالا حدود ۳۴۰۰ تومان به فروش رسید. البته به نظر می‌رسد قیمت‌های فعلی در بازار‌های جهانی پایدار نخواهد بود. قطعاً قیمت‌های فعلی، کف قیمتی است و در بازار‌های جهانی قیمت‌ها شیب صعودی خواهد داشت.

متاسفانه بازار ما با بازار‌های جهانی تناسب لازم را ندارد و در زمانی که قیمت گندله به ۲۶۰ دلار رسیده بود، بهترین فرصت برای صادرات گندله ایران فراهم شده بود؛ ولی سیاست‌گذاران به جای اینکه از این فرصت به نحو مطلوب بهره ببرند و اجازه صادرات محصولات سنگ آهنی را دهند، مانع صادرات شدند. حال آنکه در آن مقطع، حجم بالایی گندله در کشور تولید می‌شد که بیش از نیاز بازار داخلی بود. در حال حاضر قیمت‌های جهانی افت زیادی داشته است.

به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده وضعیت رکود در بازار جهانی محصولات سنگ آهنی ادامه داشته باشد و بعد از آن قیمت‌ها به تدریج افزایش یابد. اوضاع بازار فولاد داخل بستگی به تقاضای داخلی خواهد داشت و با توجه به بحث احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی، انتظار می‌رود قیمت‌های فعلی مدتی تثبیت شود. انتظار افزایش قیمت محصولات فولادی نمی‌رود، اما احتمال کاهش قیمت محسوس هم بسیار ضعیف است.

ثبات اتفاق مثبتی برای بنگاه‌های تولیدی است و امکان برنامه ریزی را به بنگاه‌های تولیدی خواهد داد. نکته اینجاست که در صورت کاهش نرخ مواد اولیه (محصولات سنگ آهنی)، نرخ فروش محصول هم کاهش خواهد یافت. از این رو انتظار می‌رود نوسان قیمت‌ها تاثیر بااهمیتی در سودآوری فولادی‌ها نداشته باشد.»

این فعال صنعت فولاد در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به دغدغه بزرگ فولادی‌ها برای نیمه دوم سال گفت: «شرکت گاز در بدو فعالیت شرکت‌های فولادی، قراردادی با آن‌ها منعقد می‌کند که تنها مسئول تامین گاز شرکت‌های فولادی در ۸ ماه از سال باشد و در طول دوران پیک مصرف گاز، مسئولیتی در قبال تأمین گاز تولیدکنندگان ندارد!

چنین روالی در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و این طور نیست که کارخانجات بزرگ تولیدی در فصول مختلف نگران قطعی سازی گاز و برق و توقف تولید باشند. در بخش احیا در صنعت فولاد، گاز جزو مواد اولیه محسوب می‌شود و انرژی نیست که بتوان آن را با سوخت دیگری جایگزین کرد؛ بنابراین قطعی گاز اتفاق نگران‌کننده برای نیمه دوم سال در صنعت فولاد خواهد بود و می‌تواند تاثیر با اهمیتی بر سودآوری شرکت‌های فولادی داشته باشد.

با در نظر گرفتن تمامی شرایط به نظر می‌رسد واکنش بازار سرمایه به صنعت فولاد و اتفاقات احتمالی در ماه‌های آینده منطقی بوده است.»

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید