نیازمند 5 میلیارد یورو سرمایه گذاری برای صنعت فولاد هستیم!

اخبار تاریخ انتشار : 8 آذر ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 8 آذر ماه 1400
نیازمند 5 میلیارد یورو سرمایه گذاری برای صنعت فولاد هستیم!

 

محمد آقاجانلو در نشست چشم‌انداز فولاد ایران، فرصت‌ها وچالش‌ها، بیان کرد: «با رشدی که برای صنعت فولاد طی ۱۰ سال گذشته اتفاق افتاده، ایران به رتبه دهم تولید فولاد در دنیا رسیده است و لذا ایران جزو بزرگان تولید فولاد دنیا شده و جهت‌گیری نیز آن است که در افق سال ۱۴۰۴ در رتبه هفتم تولید فولاد در دنیا با ظرفیت ۵۵ میلیون تن قرار بگیریم.»

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در ادامه اظهار کرد: «ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته با وجود رشد تولید در کشور، برخی از بخش‌ها از جمله معادن با این رشد همگام نبوده‌اند و متاسفانه معادن فعلی شاید کمتر از ۱۵ سال بعد از افق ۱۴۰۴ قابلیت استفاده دارد و از آن طرف هم کشور ظرفیت بالایی در این حوزه دارد؛ اما در بخش اکتشاف مشکلات جدی وجود دارد که می‌توان به مسئله مجوزها اشاره کرد و سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف بخش‌های مختلف کشور را بلوکه کرده‌اند و چندین درصد از مساحت کشور در سازمان‌های مختلف بلوک شده است.

در صورتی که سازمان‌های تخصصی ۲ درصد در اختیار دارند، سازمان‌های غیرتخصصی بعضا ۱۰ درصد از معادن کشور بلوک شده این سازمان‌ها هستند که حتی اجازه اکتشاف هم نمی‌دهند. بنابراین این مسائل باعث شده است که معادن به شکل غیرقابولی در مسیر رقابت شرکت‌ها قرار بگیرند و شاهد هستیم که در مزایده‌ها به چه شکل رفتار می‌شود.

در قانون سازمان‌های تخصصی ملزم هستند که از طریق مزایده و بعد از گواهی کشف معادن را واگذار کنند و اکنون شرکت‌های توانمند در زمینه اکتشاف وجود دارد، لذا اگر فرآیند اصلاح می‌شد که طی یک فرآیند شفاف اینها قابلیت واگذاری از طریق مزایده پیدا می‌کردند، توسعه اکتشاف اتفاق می‌افتاد و معادن و ظرفیت‌های زیادی در کشور فعال می‌شود و رقابت‌های نامناسب صنعت که تهدید‌کننده است، از بین می‌رفت.

برای رسیدن به افق ۱۴۰۴ در صنعت فولاد به کمتر از ۵ میلیارد یورو برای سرمایه‌گذاری نیاز است، در حالی که در حوزه زیرساخت‌های آن شاید به بیش از ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است. در حوزه ریل و راه‌آهن نیاز داریم که ۳ هزار کیلومتر به صنعت ریلی کشور اضافه شود تا مشکلات صنعت فولاد حل شود، در طی سال‌های گذشته به طور متوسط سالانه کمتر از ۲۵۰ کیلومتر توسعه ریلی داشته‌ایم.

در حوزه برق و گاز نیز اخیرا مشکلاتی وجود دارد و صنایع معدنی وارد شده‌اند تا بتوانند ظرفیت بزرگی برای کشور ایجاد کنند، البته در این بخش نیز نگرانی برای مسئله گاز وجود دارد. صنعت فولاد کمتر از ۲ دهم درصد مصرف آب کشور را دارد، این روزها به نقل محافل تبدیل شده که این صنعت مصرف زیادی دارد، لذا لازم است به کانون‌های مصرف آب بیشتر دقت شود تا مشکلی برای صنعت فولاد ایجاد نشود.

در ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته رشد صنایع مختلف همپا با صنعت فولاد نبوده است، لذا نگرانی این است که با این دغدغه‌ها به دغدغه‌های آتی کمتر توجه شود و هنوز آمادگی پیدا نشده است که وارد بحث‌های مختلف مثل مالیات کربن و فولاد سبز شویم. آقاجانلو اظهارکرد: با توجه به فرآیندی که در صنعت فولاد ایجاد شده به عبارتی از ساختار متمرکز خارج شد و تبدیل شد به بخش‌های مختلف که بعضا این بخش‌ها از حالت تخصصی خارج شده‌اند و نه خصوصی شده و نه در ساختار دولتی باقی مانده است.

همچنین چندین بار تلاش شد تا ستاد زنجیره فولاد تشکیل شود، اما به دلایلی با شکست مواجه شد.»

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید