چالش گاز در زنجیره فولاد از نگاه مدیران صنعت فولاد

اخبار تاریخ انتشار : 1 دی ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 1 دی ماه 1400
چالش گاز در زنجیره فولاد از نگاه مدیران صنعت فولاد


برای بررسی ابعاد چالش گاز در صنعت فولاد، چیلان به گفت ‌وگو با ده تن از مدیران صنعت فولاد، وزارت صمت و نمایندگان مجلس پرداخت که در ادامه چکیده نظرات آنان از نگاه شما می‌‌گذرد:

 

بهادر احرامیان، عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران

دولت می‌تواند برای ورود شرکت‌های بخش خصوصی به حوزه استخراج و تولید گاز از قانون معادن استفاده کند؛ بدین ‌ترتیب که مخازن گازی را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و در عوض بهره مالکانه و حقوق دولتی دریافت کند. در صورت ایجاد فضایی مناسب مانند بخش معدن، امکان تکرار حرکت توسعه‌ای موفقی که در بخش سنگ‌آهن، مس و غیره توسط بخش خصوصی صورت گرفت، به‌راحتی در بخش گاز کشور نیز وجود خواهد داشت.

تشدید غیرمنتظره محدودیت‌های برق و گاز در سال جاری، مدیران زنجیره فولاد کشور را با چالشی غیرمعمول در مقایسه با تمامی چالش‌های قبلی که تاکنون پشت سر گذاشته‌اند، مواجه کرده است. کارخانه‌ها کشور در سال جاری نزدیک به ۸۰ روز با نوعی از محدودیت برق مواجه بوده‌اند و در مورد محدودیت گاز طبیعی در فصل سرما انتظار می‌رود که این محدودیت‌ها از بخش برق شدیدتر باشد.

در برآوردی محافظه‌کارانه و در صورت عدم چاره‌اندیشی توسط ذینفعان، جمع محدودیت‌های گاز و برق، ۴ الی ۵ ماه از کل سال که معادل ۲۵ درصد ظرفیت تولید سالانه است را اتلاف خواهد کرد و ارزش‌افزوده‌ای که حداقل معادل ۱۰ میلیارد دلار در سال است را از بین خواهد برد.

 

امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان: 

چالش محدودیت مصرف گاز و برق به جدی‌ترین مشکل شرکت‌های فولادی تبدیل شده است و این چالش‌، ضررهای زیادی را به شرکت‌ها تحمل کرده است. کمبود گاز هم از منظر سوخت نیروگاه‌ها و تأمین برق واحدهای فولادی و هم ازنظر ایجاد چالش در تأمین خوراک واحدهای احیاء مستقیم، به شرکت‌ها آسیب وارد می‌کند.

گاز از دو منظر برای شرکت‌های زنجیره فولاد، اهمیت دارد. نخست، مصرف گاز به‌عنوان سوخت در نیروگاه‌ها است. کسری گاز و قطعی گاز نیروگاه‌ها باعث کاهش تولید برق کشور می‌شود و در زمستان سال گذشته، به همین دلیل شرکت‌های فولادی با محدودیت مصرف برق روبرو شدند.

علاوه بر این، گاز خوراک واحدهای احیاء مستقیم است و کمبود گاز به‌عنوان خوراک در این واحدها باعث کاهش تولید آهن اسفنجی می‌شود. کاهش تولید آهن اسفنجی نیز کاهش تولید فولاد در کشور را درپی خواهد داشت. سال جاری، با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده در مصرف گاز در حوزه تولید آهن اسفنجی، با مشکلات جدی مواجه خواهیم بود. از هم‌اکنون به‌صورت زودهنگام، محدودیت ۳۰ درصدی مصرف گاز به فولاد خوزستان اعلام‌شده است.

زمانی گاز یک مزیت رقابتی در کشور بود. امیدوارم در طرح‌های توسعه‌ای که دولت در نظر می‌گیرد، موضوع تأمین گاز را به‌عنوان یک چالش لحاظ کند چراکه اکنون گاز دیگر یک مزیت رقابتی در کشور نیست.


حسین بختیاری معاون فروش مجتمع فولاد خراسان

در حال حاضر چالش عمده فولادسازان بحث زیرساخت‌های انرژی شامل گاز و برق است. متأسفانه حدوداً از اواسط آذر برای مصرف گاز فولاد خراسان محدودیت‌هایی ایجاد شد و حتی در برخی روزها گاز این مجتمع فولادی قطع شد و این نگرانی وجود دارد که چالش گاز مانع از این شود که برنامه تولید خود در سال جاری را محقق سازیم.

قطعی گاز فولادسازان کاهش یا توقف تولید را درپی خواهد داشت و ممکن است قطعی گاز حتی کاهش تولید برق در کشور را نیز به دنبال داشته باشد. در کل، می‌توان گفت قطعی گاز برای زنجیره فولاد به‌مراتب سخت‌تر از قطعی برق است.

با قطعی گاز هم واحدهای احیا و هم واحدهای تولید انرژی برق با مشکل مواجه می‌شوند. صحبت‌هایی شده است که با مشارکت فولادسازان و پتروشیمی‌ها خرید گاز از ترکمنستان انجام شود. طرح خرید گاز از ترکمنستان طرح خوبی است ولی هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و اجرایی نشده است؛ اگر این طرح عملیاتی شود هم مشکلات فولادسازان و هم پتروشیمی‌ها که نسبت به قطعی گاز نگرانی دارند، مرتفع می‌شود.

 

سیف‌الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت

برای مدیریت محدودیت مصرف گاز در زمستان، جلسات متعددی با شرکت ملی گاز و وزارت نفت برگزار کرده‌ایم و به ‌دنبال این هستیم که کمترین آسیب به شرکت‌های فولادی وارد شود. وزیر صمت نیز شخصاً پیگیر این موضوع هستند.

ما از وزارت نیرو و وزارت برق خواسته‌ایم که اجازه دهند برنامه محدودیت‌های احتمالی مصرف برق و گاز را وزارت صمت با همکاری تولیدکنندگان و انجمن‌های تخصصی ارائه دهد. چون وزارت صمت، تولید و صنایع را کاملاً می‌شناسد و با شرایط تولید آنان آشنایی کامل دارد و می‌تواند برنامه‌ای ارائه دهد که کمترین آسیب به تولید صنایع وارد شود.


دکتر عزیز قنواتی رئیس هیئت‌مدیره فولاد امیرکبیر کاشان

به دست آوردن بازار مستمر و واقعی صادراتی، کار بسیار دشواری است که شرکت‌های فولادی به‌خوبی این کار را انجام داده‌اند. در حال حاضر، چالش تأمین انرژی و موضوع محدودیت مصرف گاز به مشکل اصلی صنعت فولاد تبدیل‌شده و حتی ممکن است شرکت‌های فولادی به دلیل کاهش تولید، بازارهای صادراتی را که به‌دشواری به دست آورده‌اند، از دست بدهند.

صنعت فولاد بعد از صنعت نفت بزرگ‌ترین نقش را در اقتصاد ملی دارد و نباید به اتکا به آمارهای نادرست، تأمین پایدار گاز و برق این صنعت دچار اختلال شود. صنعت فولاد در هر کشوری نقشی اساسی در خودکفایی، ایجاد اشتغال پایدار، رشد اقتصادی و اقتدار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد و در تصمیم‌گیری‌ها حتماً باید نگاه کارشناسی لحاظ شود.


دکتر علی امرایی مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان

چالش محدودیت مصرف گاز، یک چالش اساسی برای شرکت‌های زنجیره فولاد است و قطع گاز شرکت‌ها را زمین‌گیر می‌‌کند. برای رفع این چالش، شرکت‌های فولادی می‌توانند در احداث پالایشگاه‌های گازی سرمایه‌گذاری کنند.

چالش تأمین گاز یک چالش اساسی برای شرکت‌های زنجیره فولاد است و این چالش، تداوم و رشد تولید فولاد و توسعه این صنعت را با مانع مواجه ساخته است. در حالی زنجیره فولاد و برخی صنایع دیگر مشمول محدودیت‌های مصرف گاز شده‌اند که درمجموع، مصرف گاز صنایع در کشور، سهم بالایی از کل مصرف گاز در کشور ندارد.

 

دکتر عزت‌الله اکبری تالار پشتی رئیس گروه صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

قطعی گاز و برق در حال حاضر مهم‌ترین نگرانی تولیدکنندگان فولاد در کشور است. چالشی که درزمینهٔ تأمین انرژی صنایع وجود دارد، حاصل عملکرد بسیار ضعیف دولت قبلی است و باانگیزه بسیار بالای دولت جدید و عملکرد قوی آن، این چالش رفع خواهد شد.

گروه صنایع و معادن مجلس با جدیت تمام، موضوع کمبود انرژی را دنبال می‌کند. جلسه‌ای اخیراً در این کمیسیون با وزیر محترم نیرو و مدیرعامل شرکت ملی گاز داشتیم. وزیر نیرو در این جلسه در مورد راه‌کارهای رفع قطعی برق توضیحات خوبی دادند و وعده دادند که مشکل برق حل خواهد شد. به همین ترتیب، مدیرعامل شرکت ملی گاز نیز قول دادند که مشکلات مربوط با کسری گاز با روش‌های مختلف حل خواهد شد.


غلامرضا خلیقی مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا

بر اساس شعار سال قرار بود از تولید مانع‌ زدایی صورت گیرد و تولید «روان» شود و رونق بگیرد، اما متأسفانه شاهد موانع جدیدی هستیم. از ابتدای آذرماه تأمین گاز فولاد غرب آسیا محدودشده و به ۵۰ درصد دیماند مصرفی کاهش‌یافته است که این موانع کاهش تولید را درپی خواهد داشت.

بحران کمبود انرژی باعث تحمیل ضرر و زیان به شرکت‌ها و کاهش تولید می‌شود. اما تنها شرکت‌ها از بابت بحران انرژی، متضرر نمی‌شوند. شرکت فولاد غرب آسیا در سه‌ماهه نخست امسال که این موانع وجود نداشت، ۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش‌افزوده پرداخت کرد اما محدودیت‌های مصرف برق در سه‌ماهه دوم امسال و کاهش تولید باعث شد تا این شرکت ۲۵ میلیارد تومان مالیات در فصل تابستان پرداخت کند. پس دولت نیز از این بحران متضرر می‌شود.


مهندس اسدالله فرشاد عضو هیئت‌مدیره انجمن فولاد

سهم کل زنجیره فولاد از مصرف گاز کشور حدود ۷ درصد است. درخواستی که از مسئولین وزارت نفت و صمت داریم این است که در اعمال محدودیت‌های مصرف گاز، انصاف و عدالت رعایت شود و بار محدودیت‌ها بر دوش یک صنعت خاص نباشد. اعمال محدودیت‌ها باید به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند باشد تا در شرایط اضطراری کمبود گاز، کمترین آسیب به صنایع و اقتصاد کشور وارد شود.

ما در مذاکرات خود با مسئولان وزارت نفت و وزارت صمت تأکید داشته‌ایم که اگر به هر دلیلی قرار است محدودیت مصرف گاز به صنعت آهن و فولاد تحمیل شود، تولیدکنندگان زنجیره فولاد اولاً دراین‌باره باید توجیه شوند و ثانیاً اعمال محدودیت‌ها باید به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده باشد. نباید به‌صورت ناگهانی و یک‌باره از شرکت‌ها درخواست شود تا مصرف گاز خود را شدیداً کاهش دهند.

***

گفتنی است برای بحث و تبادل‌نظر در خصوص مشکل کسری گاز و ترسیم چشم‌انداز تأمین گاز صنایع معدنی و فولادی کشور، سمینار تخصصی «چالش گاز در زنجیره فولاد» پنجم دی‌ماه در تهران برگزار می‌شود.
 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آسرون. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
ارسال نظر جدید