کاهش تولید فولاد در ایران

اخبار تاریخ انتشار : 30 شهریور ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 30 شهریور ماه 1400
کاهش تولید فولاد در ایران

 

یکی از اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد در ایران در روز سه شنبه اعلام کرد: تولید فولاد در ایران در سه ماه گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است. به گفته رضا شهرستانی، مقامات ایرانی فولاد را برای برآوردن تقاضای داخلی و تامین مشتریان خارجی جیره بندی کرده اند. 
به گفته خبرگذاری بلومبرگ وضعیت اقتصادی ایران در حال بهبودی بوده و تولید فولاد آن ده درصد افزایش یافته است. این افزایش ۱۰ درصدی باعث پیشی گرفتن ایران از چین در تولید فولاد شده است. هدف بلومبرگ نشان دادن عبور ایران از فشار تحریم های آمریکا و تثبیت اقتصاد است. این صندوق همچنین به پیش بینی صندوق بین المللی پول مبنی بر رشد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ اشاره کرده است.
روسیه و چین در رشد اقتصادی ایران موثر بوده اند. این در حالی است که از زمان خروج دونالد ترامپ، از توافق هسته ای دوران اوباما در سال ۲۰۱۸ و اعمال تحریم های فلج کننده ، هیچ سرمایه گذاری قابل توجهی از سوی روسیه و چین در ایران انجام نشده است.
تجارت روسیه با ایران سالانه حدود ۲ میلیارد دلار است. این در حالی است که به دلیل اعمال تحریم ها از سوی آمریکا، تجارت با چین کاهش یافته است. تنها عامل سودبخش  که خرید مخفیانه نفت ایران توسط چین است که بیشتر سود به واسطه ها می رسد. ایران در ۹ ماه گذشته با کمبود جدی برق مواجه بوده است. چراکه انرژی یارانه ای آن باعث افزایش مصرف خانوارها و استخراج غیرقانونی ارزهای رمزنگاری شده است. بعلاوه خشکسالی شدید باعث شده است نیروگاه ها نتوانند تقاضا را برآورده کنند.
عطاالله معروف خانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان در ماه ژوئیه به رسانه های محلی گفت: «قطع برق جان کارگران فولاد را به خطر انداخته است و باعث از دست رفتن ۱۸ میلیون دلار تولیدکنندگان فولاد در استان هرمزگان شده است.»
کاهش تولید منجر به کمبود عرضه و افزایش قیمت فولاد در ایران در ماه های اخیر شده است.
 

ارسال نظر جدید