کلید خانه دار شدن مردم در دست بانک‌ها

اخبار تاریخ انتشار : 31 شهریور ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 31 شهریور ماه 1400
کلید خانه دار شدن مردم در دست بانک‌ها

 

به گزارش آسرون، بانک مرکزی افزایش دو برابری سقف‌های تسهیلات (ساخت و خرید مسکن) و (جعاله مسکن) از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات را به بانک مسکن ابلاغ کرد که بر این اساس سقف تسهیلات برای هر زوج در شهر تهران به ۴۸۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

بانک مرکزی، سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در شهر تهران برای زوجین که پیش‌ازاین ۲ میلیارد ریال بود را به چهار میلیارد ریال افزایش داده است. همچنین این تسهیلات  انفرادی نیز از یک میلیارد ریال قبلی به ۲ میلیارد ریال افزایش یافت.

قیمت مسکن در طی 8 سال گذشته آن‌قدر افزایش یافته که دیگر خرید خانه برای مردم به یک افسانه تبدیل‌شده و پس‌انداز برای خانه‌دار شدن را به یک شوخی تبدیل کرده است. یکی از مهم‌ترین مشکلات در حوزه مسکن، عدم وجود نقدینگی لازم برای ساخت انبوه مسکن است. در حال حاضر دولت سیزدهم، وعده ساخت سالانه یک‌میلیون مسکن را به مردم داده است. وعده داده‌شده از سوی دولت سیزدهم به گفته کارشناسان قابل تحقق است، اما به شرطی که قوانین و رویه بانک‌ها اصلاح شود؛ چراکه بانک‌ها نگاه بنگاه‌داری به حوزه مسکن دارند و وجود خانه‌های خالی بی‌شماری که متعلق به بانک‌هاست گواه این امر است.

یکی از وظایف بانک‌ها این است که نقدینگی مازاد جامعه را جذب کرده و در اختیار تولیدکننده‌ها بگذارند؛ ازجمله بخش‌هایی که می‌توان این نقدینگی را در آنجا صرف کرد حوزه مسکن است؛ چراکه بخش مسکن به‌عنوان یکی از صنعت‌های مادر، تأثیر بسیار زیادی بر اقتصاد کشور خواهد داشت، اما سیستم بانکی در ایران به‌جای بانک داری به بنگاه‌داری مشغول است. یعنی از اموال مردم برای تجارت و کسب‌وکار به نفع خود استفاده می‌کند و درنهایت بخشی از سود حاصله را به سهام‌داران می‌پردازد. موضوعی که رهبر معظم انقلاب بارها نسبت به آن انتقاد کرده‌اند و به بانک مرکزی دستور دادند که برای حل این مسئله اقدام کنند، اما متأسفانه تا به امروز هیچ اقدام مثبتی در این زمینه صورت نگرفته است.

ارسال نظر جدید