تفاوت شمش، بیلت، بلوم و اسلب
تفاوت شمش، بیلت، بلوم و اسلب

تفاوت شمش، بیلت، بلوم و اسلب

(فرآورده های میانی نورد فولاد)


فرآیند تولید فولاد

شمش، بیلت، بلوم و اسلب از مهم ترین فرآورده های میانی نورد فولاد هستند که برای تولید انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی کاربرد دارند. این فرآورده ها در کوره های آهن گدازی  ذوب شده و به همراه با عناصردیگری مانند غیرفلزات (کربن، گوگرد، فسفر و سیلیسیُم) و در بعضی موارد با فلزات (کُرُم، نیکِل، وانادیُم، مولیبدن و غیره) به صورت آلیاژ به کار می برند و محصول نهایی به نام های اصلی فولاد و چدن تولید می شوند. سپس از فولاد ساخته شده انواع میلگردهای ساده و آجدار، انواع تیرآهن، انواع قوطی فولادی و لوله، انواع و نبشی ناودانی، انواع ورق و ... تولید و روانه بازار می شوند.


شمش  (Ingot)

شکل سطح مقطع عرضی شمش ذوزنقه است و طول این محصول کمتر از دو متر بوده و ابعاد ظاهری شمش ها برای حمل و نقل و انبار کردن آن بهینه شده است.

بیلِت یا شِمشال  (Billet)

بیلت از لحاظ طولی از شمش طویل تر است و سطح آن دایره یا مربعی با عرض کمتر از 15 سانتی متر یا سطح مقطع کمتر از 230 سانتی متر مربع است.

بیلت از طریق ریخته گری مستقیم، اِکستروژن (بیرون رانی) و یا از طریق نورد شمش بدست می آید.             

در ایران بیلتهای فولادی در گریدهایSP3  و SP5 ارائه می گردند که طبق استانداردهای روسی تولید می شوند. از گرید SP5 معمولاً در ساخت میلگرد استفاده می گردد و از گریدSP3  در نورد مقاطعی مانند تیرآهن و نبشی استفاده می گردد.
بلوم یا شمشه  (Bloom)

بلوم در واقع همان بیلت با عرض بیش از 15 سانتی متر یا سطح مقطع بیش از 230 سانتی متر مربع است. بلوم عمدتاً برای ساخت ریل، تیرآهن، قوطی، ناودانی، سپری واستفاده می شود.اِسلَب (Slab)

سطح اسلب بر خلاف بیلت و بلوم مربع نیست و مستطیل شکل می باشد. عرض آن 1.25 متر و طول آن 12 متر و ضخامت آن 230 میلی متر است. از اسلب برای ساخت ورقهای فولادی، صفحه و ... استفاده می‌شود. به اسلب، سلب و یا تختال نیز گفته می شود.