وزن میلگرد اصفهان و هر آنچه از مشخصات میلگرد ذوب آهن نیاز دارید

اخبار تاریخ انتشار : 20 مهر ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 20 مرداد ماه 1400
وزن میلگرد اصفهان و هر آنچه از مشخصات میلگرد ذوب آهن نیاز دارید

 

یکی از معروف‌ترین و با کیفیت‌ترین برندهای موجود در بازار، میلگرد ذوب‌آهن است که در بازار بیشتر با نام میلگرد اصفهان شناخته می‌شود. قیمت میلگرد اصفهان با توجه به کیفیت آن، مناسب بوده و به همین دلیل استفاده از آن در پروژه‌تان توجیه اقتصادی خواهد داشت.

با خواندن این مقاله به اطلاعات کاملی در مورد میلگرد کارخانه ذوب‌آهن اصفهان دست پیدا می‌کنید.

تصویر کارخانه فولاد

 

پیش از خرید میلگرد، چه چیزهایی باید بدانید؟

پیش از خرید کسب اطلاعات در مورد قیمت میلگرد یا قیمت آهن ضروری است؛ اما عوامل مهم دیگری نیز هستند که ممکن است بر روی تصمیم شما اثرگذار باشند. از بین این عوامل می‌توان به وزن میلگرد و نحوه محاسبه آن، روش تولید، آلیاژ مورد استفاده، هزینه حمل و وضعیت بازار آهن‌آلات اشاره کرد.

 

 

استانداردهای میلگرد ذوب‌آهن

میلگرد در کشورهای مختلف طبق استانداردهای متفاوت و با خواص مکانیکی مختلف تولید می‌شود. این خواص مکانیکی به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی (مثل زلزله‌خیز بودن) بستگی دارد. میزان تطبیق استاندارد انتخاب‌شده با استانداردهای بین‌المللی، تعیین‌کننده کیفیت محصول تولیدشده خواهد بود.

همان‌طور که گفته شد کارخانه‌ی ذوب‌آهن تولیدکننده‌ی عمده‌ی میلگرد در ایران بوده که استانداردهای استفاده‌شده در آن بر اساس استاندارد روسیه است. در بین برندهای میلگرد در ایران، وزن میلگرد اصفهان به وزن‌های درج شده در جدول اشتال میلگرد، بسیار نزدیک است میلگردهای کارخانه ذوب‌آهن در سایزهای مختلف تا قطر 40 سانتی‌متر تولید می‌گردند.

 

 

طبق استانداردهای استفاده‌شده در میلگرد ذوب‌آهن، این محصول به 3 گروه تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 

1- میلگرد گرید A1

طبق استانداردهای استفاده‌شده برای میلگرد گرید A1 ذوب‌آهن، این نوع میلگرد صاف و دارای مقاومت کششی 3،800 بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم 2،300 سانتی‌متر مربع است.

 

2- میلگرد گرید  A2

میلگرد گرید A2 آجدار بوده و مقاومت کششی ۵۰۰۰ بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ سانتی‌متر مربع دارد. این نوع میلگرد دارای برجستگی‌های عرضی یکنواخت به‌صورت دو رشته آج مارپیچ هم‌جهت در دو طرف برجستگی طولی است.

 

3- میلگرد گرید A3

میلگرد گرید A3 طبق استانداردهای استفاده‌شده در ذوب‌آهن آجدار بوده که مقاومت کششی آن ۶۰۰۰ بر سانتی‌متر مربع و مقاومت تسلیم آن ۴۰۰۰ سانتی‌متر مربع است. این نوع از میلگرد اصفهان دارای برجستگی‌های عرضی یکنواخت در دو طرف بوده و برجستگی‌های طولی آن به‌صورت دونیم مارپیچ یکی در جهت عقربه ساعت و دیگری در جهت عکس آن در دونیمه طولی میلگرد است.

 

تصویر میلگرد ذوب آهن

 

 

وزن میلگرد اصفهان

این کارخانه نخستین تولیدکننده فولاد ساختمانی در ایران بوده و از سال 46 مشغول به فعالیت است. قیمت این میلگرد با توجه به کیفیت آن، مناسب است. وزن میلگرد ذوب آهن اصفهان را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

سایز (mm)

گرید

وزن (Kg)

10

A2

7.39

12

A3

11

14

15

16

19

18

24

20

32

22

36

25

47

28

58

32

76

 

 

طبقه‌بندی میلگردهای ذوب‌آهن

ازآنجایی‌که کارخانه ذوب‌آهن بزرگ‌ترین تولیدکننده مقاطع طویل فولادی در خاورمیانه است، میلگردهای آن دارای طبقه‌بندی و علائم خاص خود هستند. طبقه‌بندی و علائم میلگرد ذوب‌آهن در جدول زیر آورده شده است:

 

طبقه‌بندی و علائم میلگرد ذوب‌آهن

ردیف

طبقه‌بندی

علامت مشخصه

علامت قبلی

1

میلگرد ساده

س 24-37

AI

2

میلگرد آجدار

آج 30-50

AII

3

میلگرد آجدار

آج 40-60

AIII

4

میلگرد آجدار

آج 47-70

-

 

 

در جدول بالا حرف س نشان‌دهنده میلگرد ساده و کلمه آج نشانگر آجدار بودن میلگرد است. اعداد همراه با این نشانه هم به ترتیب حداقل مقدار «تنش تسلیمی» و «مقاومت نهایی کششی» است.

 

 

بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان به نحوی است که هر بندیل شامل ۵ تسمه و 3 حلقه خاموت می‌شود. خاموت‌ها به‌صورت دو رشته در سایز ۱۲ و یا به‌صورت چند رشته در سایز ۵.۵ هستند. بر روی هر بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان دو عدد پلاک وجود دارد که یکی از پلاک‌ها به یکی از تسمه‌ها و دیگری به انتهای یک شاخه وصل می‌گردد. دقت داشته باشید که ابعاد این پلاک‌ها ۱۱.۵*۷.۵ یا ۱۰*۷.۵ خواهد بود. این پلاک‌ها می‌توانند در هر دو سمت سفید و یا یک‌طرف سفید و یک‌طرف زرد باشند. در پلاک‌هایی که دو طرف آن سفید است، تنها روی یک‌طرف، اطلاعات درج خواهد شد.

 

اطلاعات حک شده روی پلاک میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

 

 • > کارگاه نورد
 • > سایز میلگرد
 • > برند میلگرد
 • > نوع محصول
 • > شماره ذوب
 • > شماره بسته
 • > طول و وزن بسته
 • > تاریخ تولید
 • > آرم استاندارد ایران
 • > آرم ذوب‌آهن اصفهان
 • > آدرس سایت ذوب‌آهن
 • > عبارت MADE IN IRAN

 

وزن بندیل میلگرد ذوب‌آهن اصفهان بین ۵-۵٫۵ تن بوده و آرم ESCO به‌صورت برجسته بر روی آن حک ‌شده است. توجه داشته باشید که اگر وزن بار شما بالای ۲۵ تن باشد، تولیدکننده ملزم به ارائه گواهینامه فنی خواهد بود. در این گواهینامه فنی نام و نشانی کارخانه سازنده، شماره گواهینامه، تاریخ صدور گواهینامه و علامت مشخصه تولیدکننده درج شده است.

 

 

علائم حک‌شده روی میلگرد ذوب‌آهن

هر کارخانه‌ای علائمی را بر روی محصولات خود درج می‌نماید. علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن نیز به‌صورت زیر است:

 

 • > قطر اسمی
 • > طول اسمی شاخه‌ها
 • > تعداد بسته‌ها
 • > مشخصات مکانیکی
 • > رنگ انتخابی برای مقطع محصول
 • > مشخصات فنی شیمیایی
 • > نوع علامت حک‌شده بر روی پلاک‌های الصاقی

 

همچنین علامت‌های خاصی بر روی انواع میلگرد تولیدی در کارخانه ذوب‌آهن حک می‌شوند؛ که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن معمولی

 

 • > علامتA3 :CU  یا آج ۴۰۰
 • > علامت A2 :JU یا آج ۳۴۰
 • > علامتA4 :SA  یا آج ۵۰۰

 

علائم حک‌شده بر روی میلگرد ذوب‌آهن ترمکس

 

 • > علامت CT: میلگردهای A3
 • > علامت JT: میلگردهای A2

 

شما با بررسی دقیق این علائم حک‌شده می‌توانید از اصل یا تقلبی بودن بار میلگرد خود اطمینان حاصل نمایید.

 

تصویر خرید میلگرد از بورس

 

خرید میلگرد ذوب‌آهن از بورس

تنها راه‌ خرید میلگرد ذوب‌آهن از بورس کالاست. طی سالیان گذشته قیمت محصولات فولادی دچار نوسانات کاذبی شده است. قیمت میلگرد ذوب‌آهن اصفهان هم با این مسئله رو‌به‌روست و نظام قیمت‌گذاری شفافی نداشت؛ تا این که قرار بر عرضه محصولات فولادی در بورس کالا شد. هدف از این تصمیم، قیمت‌گذاری این محصولات بر اساس تعادل بین عرضه و تقاضا است. در حال حاضر خرید میلگرد از بورس تنها برای اشخاص حقوقی امکان‌پذیر است.

 

 

دقت نمایید که میلگرد ذوب‌آهن به‌صورت سبد کالا در بورس کالا ارائه می‌شود. در هر سبد میلگرد مجموعه‌ای از سایزهای مختلف وجود دارند.

 

قیمت میلگرد ذوب‌آهن

این روزها قیمت میلگرد نیز مانند دیگر محصولات فولادی به دلیل آشفتگی بازار و تغییرات قیمت ارز، نوسانات بسیاری دارد. قیمت میلگرد ذوب‌آهن به دلیل کیفیت بالاتر و وزن سنگین‌تر همواره نسبت به رقبای خود کمی بالاتر است.

تغییرات ناگهانی قیمت میلگرد ذوب‌آهن می‌تواند در محاسبات هزینه تمام‌شده پروژه‌ها تأثیر بسزایی داشته باشد؛ بنابراین لازم است فعالان صنعت ساخت‌وساز از قیمت روز میلگرد اطلاع یابند.

 

پادکست: معرفی کارخانه ذوب‌‍آهن اصفهان - 4:16 دقیقه
کارخانه ذوب آهن اصفهان را بیشتر بشناسید!
برای خرید مقاطع فولادی، همیشه نام «کارخانه ذوب آهن اصفهان» در دسته باکیفیت‌ترین تولیدکنندگان به گوشتان خورده است. این کارخانه در استان اصفهان واقع شده و انواع مقاطع فولادی را تولید می‌کند؛ اما درباره چگونگی راه‌اندازی، ظرفیت تولید سالانه و تفاوت آن با دیگر کارخانه‌‌های فولادی چیزی می‌دانید؟
ارسال نظر جدید