قبل از خرید میلگرد ظفر بناب بخوانید + وزن میلگرد 16 ظفر بناب

اخبار تاریخ انتشار : 11 آبان ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 3 مهر ماه 1400
قبل از خرید میلگرد ظفر بناب بخوانید + وزن میلگرد 16 ظفر بناب

 

میلگرد، از مهم‌ترین محصولات کارخانه فولاد ظفر بناب است و بسیاری از فعالان حوزه ساخت‌وساز، بسته به موقعیت جغرافیایی پروژه خود به دنبال خرید این محصول هستند.

 

میلگرد ظفر بناب از سبک‌ترین میلگردهای بازار است که درعین‌حال کیفیت خوبی هم دارد.

 

میلگردهای تولیدی این کارخانه در بازار با نام میلگرد بناب شناخته می‌شوند. در این مقاله در مورد خصوصیات این میلگرد و نکاتی که قبل از خرید آن باید مدنظر داشته باشید، بحث شده است. در بررسی کامل میلگرد ظفر بناب به موضوعاتی همچون ظرفیت این کارخانه، استانداردهای مورد استفاده، علائم و طبقه‌بندی‌ها، وزن میلگرد ظفر بناب (از جمله وزن میلگرد 8 بناب، وزن میلگرد 14 بناب، وزن میلگرد 18 ظفر بناب)  نحوه بسته‌بندی آن، میزان صادرات این کارخانه و قیمت و وزن میلگرد ظفر بناب در بازار ایران خواهیم پرداخت.

 

قیمت میلگرد بناب

 

ظرفیت تولید  مجتمع فولاد ظفر بناب

مجتمع  فولاد ظفر بناب از سال  1386 در زمینی به مساحت 300 هزار مترمربع و با ظرفیت اسمی 200 هزار تن در سال شروع به فعالیت نمود. هم‌اکنون این مجتمع صنعتی علاوه بر میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی را نیز در سبد محصولات خود دارد.

این مجتمع با بهره‌برداری از دو فاز جدید در سال‌های 1390 و 1396 با ظرفیت اسمی بالغ‌بر 300 هزار تن و 200 هزار تن در سال در حال حاضر سهم قابل‌توجهی از تولیدات فولاد شمال غرب کشور را به خود اختصاص دا ده است.

احداث ذوب‌آهن، تولید ورق‌های فولادی و  اقدام در جهت احداث شبکه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای محصولات فولادی به صورت ترکیبی، ازجمله برنامه‌های آتی مجتمع فولاد ظفر بناب محسوب می‌شود.

 

وزن میلگرد ظفر بناب

 

جدول وز ن میلگرد ظفر بناب

وزن میلگرد  وابسته به سایز و طول میلگرد است. در بین برندهای میلگرد در ایران، میلگردهای ظفر بناب جزو سبک‌ترین میلگردهای موجود در بازار به‌حساب می‌آیند. در ادامه می‌توانید جدول وزن میلگرد ظفربناب را ببینید:

 

وزن هر شاخه 12 متری میلگردهای ظفر بناب

سایز

8

10

12

14

16

18

20

22

25

وزن میلگرد ظفر (Kg)

4.2

6.2

10.2

13.6

17.3

22.1

28

35.5

45.9

 

در جدول بالا وزن میلگرد 8 بناب، وزن میلگرد 14 بناب، وز ن میلگرد 18 بناب و وزن میلگردهای 10، 12، 10، 16 ، 20، 22 و 25 آورده شده‌اند. اگر به جدول وزن میلگرد اصفهان نگاهی بیاندازید به طور مثال برای هرشاخه 12 متری، وزن میلگرد 14 بناب به طور تقریبی 1 کیلوگرم از میلگرد اصفهان سبکتر است. البته این اختلاف در مورد وزن میلگرد 18 ظفر بناب به حدود 2 کیلوگرم هم می‌رسد.

 

 

استاندار دهای میلگرد بناب

طبق تعریف سازمان ملی ا ستاندارد ایران، کلمه استاندارد به معنی تعیین و تدوین ویژگی‌های لازم در تولید یک فرآورده و انجام یک خدمت است. طبق این تعریف برای تولید یک محصول استاندارد، باید تمام قوانین و چارچوب‌های تعیین‌شده را رعایت کرد.

برای تولید میلگرد، استانداردهای مختلفی وجود دارد که رعایت آن‌ها تا حد زیادی کیفیت آن را تضمین خواهد کرد. بنابراین اگر قصد خرید دارید بهتر است بدانید یک میلگرد استاندارد باید ازنظر مشخصات ظاهری، هندسی، شیمیایی و مکانیکی با استانداردها مطابقت داشته باشد.

موارد زیر ازجمله معروف‌ترین استانداردهای میلگرد در ایران است:


1-استاندارد روسی:

این استاندارد برگرفته از استاندارد ملی کشور روسیه (GOST 5781) بوده و طبق این استاندارد میلگردهایی تا سایز 40 تولید می‌شوند.

 

2-استاندارد ملی ایران:

در سال 1369 برای اولین‌بار استاندارد ملی به شماره ISIRI 3132 برای میلگردهای فولادی گرم نوردیده تدوین شد و در تیرماه سال 1392 مورد تجدیدنظر قرار گرفت. استاندارد ملی ایران برگرفته از استانداردهای مرجع اروپا EN، آلمان DIN، ژاپن GIS، آمریکا ASTM و استاندارد جهانی ISO است.

اجرای این استاندارد از سال 1371، برای تمامی تولیدکنندگان میلگرد در ایران اجباری شد. در این استاندارد میلگردها به چهار دسته کلی  A1، A2، A3 و A4 طبقه‌بندی می‌شوند.

میلگرد A1 ساده بوده و میلگردهای گرید A2 و A3 را نیز می‌توان از ساختار و شکل آج آن‌ها تشخیص داد. در گرید A3 آج‌ها به‌صورت ضربدری و هفت‌وهشتی بوده و در گرید A2 آج‌ها به شکل منفرد و موازی هستند.

 

آیا با استانداردهای میلگرد در ایران آشنایی دارید؟

 

خطوط تولید ظفر بناب

 

میلگردهای مجتمع ظفر بناب در دو خط تولید ظفر و نوین گستر در سایزهای زیر تولید می‌گردند:

 

1.خط تولید ظفر

  • میلگرد آجدار سایزهای ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۴

2.خط تولید نوین گستر

  • میلگرد آجدار در سایزهای ۸ الی ۳۲

 

طبق استانداردهای میلگرد بناب، این مقاطع در دو گرید A2 و A3 تولید می‌شوند. میلگرد ظفر بناب با گرید A2 در گروه فولادهای نیمه سخت و آج ساده قرار دارد و محصولی با آج‌های مارپیچی با زاویه ۴۵ درجه است. همچنین این میلگرد دارای ۱۹ درصد تغییر شکل نسبی، ۳ هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع مقاومت تسلیم و ۵ هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع مقاومت کششی است.

استانداردهای مورد استفاده در ساخت میلگرد بناب توصیه می‌کند که از این نوع میلگرد در عملیات جوشکاری استفاده نشود. بیشترین کاربرد این مقاطع در ساختمان‌سازی و برای استفاده در بخش‌های طولی مانند خاموت زنی است.

میلگرد بناب با گرید A3  با آنالیز ۴۰۰ تولید شده و در دسته فولادهای سخت قرار می‌گیرد. تنش گسیختگی، تنش جاری و تغییر شکل نسبی این میلگرد به ترتیب ۶ هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، ۴ هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و ۱۴ درصد بوده است. آج‌های میلگرد A3 به شکل جناقی، ترد و شکننده هستند. این میلگرد برای استحکام بخشیدن به بتن بسیار مناسب بوده و در عملیات صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شود؛ اما برای آهنگری و تغییر شکل با زاویه تند مناسب نیست.

 

طبقه‌بندی میلگرد بناب

 

علائم و طبقه‌بندی میلگرد بناب

با افزایش تعداد کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد، شناسایی اصالت محصولات تولیدی سخت است. یکی از روش‌هایی که شما به‌عنوان خریدار باید به آن توجه داشته باشید علائمو طبقه‌بندی میلگرد بناب است.

هر شرکت علامت تجاری مخصوص به خود را دارد. آرم حک شده روی میلگرد ظفر بناب علامت ZN.CT بوده که نشانه اصالت محصول است.

 

 برای اطلاع از علامت اختصاری میلگرد همه تولیدکنندگان اینجا کلیک کنید

 

بسته‌بندی میلگرد بناب

 

بسته‌بندی میلگرد بناب

بسته‌بندی میلگرد بناب نیز مانند دیگر کارخانه‌ها از طریق بندیل‌بندی صورت می‌گیرد. معمولاً وزن هر بندیل میلگرد از ۲ تا ۵٫۵ تن خواهد بود. برای اینکه بدانیم هر بندیل چند شاخه است، وزن هر بندیل بر وزن هر شاخه تقسیم می‌شود. برای بندیل‌بندی و بسته‌بندی میلگرد بناب، دور میلگردها با ورق‌های فلزی و یا پلاستیکی پیچیده می‌شود.

پس از بسته‌بندی، بندیل‌ها وزن شده و در هنگام بارگیری نیز مجدداً هر تریلی بر روی باسکول قرارگرفته و وزن‌کشی انجام می‌شود. این فرایند برای تمامی محصولات مندرج در یک فاکتور انجام می‌گردد. در این مرحله وزنی که از کلیه باسکول‌ها ثبت‌شده با وزن محصولات در فاکتور مقایسه می‌شود.

 

 برای اطلاع از تعداد شاخه موجود در بندیل میلگرد هر کارخانه اینجا کلیک کنید

 

میزان صادرات مجتمع ظفر بناب

در حال حاضر بخش قابل‌توجهی از محصولات مجتمع ظفر بناب به صادرات فولاد اختصاص دارد. تقریباً 80 درصد از تیرآهن‌های این شرکت به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

 

قیمت میلگرد بناب

 

قیمت میلگرد بناب در بازار ایران

به طور کلی قیمت میلگرد در بازار ایران به وزن، نوع گرید و طول آن وابسته است. قیمت میلگرد بناب نیز از این قاعده مستثنا نیست و همانند سایر میلگردها، قیمت آهن نیز روی آن اثر می‌گذارد. البته در کل می‌توان گفت با توجه به کیفیت خوب و استحکام بالا، قیمت میلگرد ظفر بناب مناسب است. علاوه بر این به دلیل دسترسی این کارخانه به شاهراه‌های اصلی کشور، هزینه حمل‌ونقل میلگردهای آن مناسب است.

 

 

خرید میلگرد و دیگر مصالح ساختمانی یکی از مراحل مهم ساخت‌وساز به شمار می‌رود. یک خرید مناسب علاوه بر جلوگیری از صرف هزینه اضافه، بر کیفیت پروژه نهایی نیز تأثیر خواهد گذاشت؛ بنابراین لازم است قبل از سفارش و خرید هر یک از مصالح ساختمانی اطلاعات کافی در مورد آن محصول را کسب نمایید. به طور مثال اطلاع از وزن میلگرد ظفر بناب برای خرید آن الزامی است.

 

پادکست: معرفی کارخانه ظفر بناب - 3:10 دقیقه
با کارخانه ظفر بناب آشنا شوید
کارخانه فولاد ظفر بناب از تولیدکنندگان فولاد در نزدیکی شهر بناب است که این شهر را به یکی از قطب‌های تولید میلگرد در کشور تبدیل کرده‌ است. درباره آن بیشتر بدانید...
سوالات متداول

پاسخ :

آرم حک شده روی میلگرد ظفر بناب علامت ZN.CT بوده که نشانه اصالت محصول است.

پاسخ :

بله قیمت میلگرد ظفر بناب در ج شده در سایت آسرون از درب کارخانه است.

پاسخ :

میلگردهای مجتمع ظفر بناب در دو خط تولید ظفر و نوین گستر در سایزهای زیر تولید می‌گردند:

 

1.خط تولید ظفر: میلگرد آجدار سایزهای ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۴

2.خط تولید نوین گستر: میلگرد آجدار در سایزهای ۸ الی ۳۲

نظرات
جلیل هابلی
جلیل هابلی
1400/06/15
آیا قیمت میلگرد پایین میاد
مدیر سایت
مدیر سایت

به دلایل مختلفی بستگی دارد و با قطعیت نمیتوان در این مورد نظر داد . برای مشاهده تحلیل های بازار آهن میتوانید اینجا کلیک کنید

پیمان اکبری
پیمان اکبری
1400/05/03
قیمت میلگرد بناب به صرفه تره یا میانه؟
مدیر سایت
مدیر سایت
قیمت میلگرد بناب به نسبت وزنی که داره از میلگرد میانه به صرفه تره
باقر سجادی
باقر سجادی
1400/04/23
علامت اختصاری میلگرد بناب چیه؟
مدیر سایت
مدیر سایت
Zn.ct علامت اختصاری میلگرد بنابه.
مصطفی مشرقی
مصطفی مشرقی
1400/04/02
آیا ظفر بناب صادرات هم داره؟
مدیر سایت
مدیر سایت
بله ظفر بناب حدود 30 درصد تولیدات خود را صادر میکند.
نوشین منتظری
نوشین منتظری
1400/03/04
میلگرد آناهیتا وزن کمتری داره یا بناب؟
مدیر سایت
مدیر سایت
وزن هر دو میلگرد در بازه استاندارد جدول اشتال قرار داره. اما به حد پایینی اون نزدیک تره
سعید روستایی
سعید روستایی
1400/01/25
برای پروژه ای که تهرانه، خرید میلگرد بناب به صرفه است؟
مدیر سایت
مدیر سایت
با توجه به قیمتش و نزدیکی کارخانه، بله.
ارسال نظر جدید