نکات مهم برای برش میلگرد

اخبار تاریخ انتشار : 17 آبان ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 21 شهریور ماه 1400
نکات مهم برای برش میلگرد

 

یکی از مصالح ساختمانی پرمصرف در ساخت‌وساز، میلگرد است که در 2 نوع ساده و آجدار با قطرها و استانداردهای مختلف تولید می‌شود. اغلب طول میلگردها معمولا 6 یا 12 متر است؛ اما امکان برش آن‌ها نیز وجود دارد. برای برش میلگرد روش‌های مختلفی وجود دارد، برش میلگرد با سنگ و فرز، برش میلگرد با هوا فرز دو روش اصلی برش میلگرد هستند. برای بریدن میلگرد از دستگاه برش میلگرد نیز می‌توانید استفاده کنید.

 

برای بریدن میلگردها روش‌های متفاوتی وجود دارد که به قطر و استاندارد میلگرد وابسته خواهد بود.

 

شاید شما به عنوان یک مهندس ساختمان بیش از راهنمای خرید میلگرد به راهنمایی کاربردی استفاده از این محصول نیاز داشته باشید.بدانید که روش صحیح خاموت زدن و نحوه بستن خاموت به چه صورت است. انواع گره بندی به عنوان مثال گره صلیبی را بشناسید. در ادامه این مقاله در مورد ابزارهای برش میلگرد، استانداردها و روش‌های بریدن میلگرد توضیح خواهیم داد.

 

 

استانداردهای میلگرد را بشناسید

استانداردهای میلگرد در سراسر جهان با توجه به شرایط جغرافیایی هر کشور متفاوت است. کشورهای روسیه، ژاپن (JIS)، آمریکا (ASTM)، کانادا، آلمان (DIN)، استرالیا و… هریک دارای استاندارد خاصی برای تولید میلگرد هستند. در ایران این محصول بیشتر بر مبنای استانداردهای میلگرد در روسیه و استاندارد ملی ایران تولید می‌گردد.

1-استاندارد روسی:

این استاندارد در برخی از کارخانه‌های ایران ازجمله مجتمع ذوب‌آهن اصفهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استاندارد بر اساس استاندارد ملی کشور روسیه (GOST 5781) بوده و تا سایز 40 میلگرد را پوشش می‌دهد.

 

2-استاندارد ملی ایران:

اولین بار در سال 1369 استاندارد ملی تولید میلگرد به شماره ISIRI 3132 بر اساس استانداردهای مرجع اروپا EN، آلمان DIN، ژاپن GIS، آمریکا ASTM و استاندارد جهانی ISO تعیین شد که در سال 1392 نیز مورد بازبینی قرار گرفت. طبق این استاندارد میلگردها به 4 دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 

1. میلگرد ساده A1

2. میلگرد آجدار A2

3. میلگرد آجدار A3

4. میلگرد آجدار A4

 

چند روش‌ برای بریدن میلگرد وجود دارد؟

روش‌های بریدن میلگرد را می‌توان به 2 شیوه برش سرد و برش گرم طبقه‌بندی نمود که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم:

 

برش سرد میلگرد

 

1. برش سرد میلگرد

برش سرد یکی از روش‌های بریدن میلگرد است که به دلیل عدم تماس مستقیم حرارت با میلگرد، خواص آن تغییر نمی‌کند؛ بنابراین محصول برش داده‌شده به این روش، کیفیت بهتری خواهد داشت.

 

مزایای برش سرد میلگرد

 

مزایای برش سرد میلگرد:

 • پایداری ساختار مولکولی فولاد
 • امکان برش میلگرد در سایزها و اشکال مختلف
 • بالا بودن کیفیت سطحی میلگرد برش داده‌شده
 • ایجاد قطعات یکسان
 • عدم تولید گازهای سمی
 • انعطاف‌پذیری

 

معایب برش سرد میلگرد:

 • قیمت بالای ابزارهای برش میلگرد به روش سرد
 • هزینه بالای نگهداری ابزارها
 • نیاز به نیروی متخصص

 

البته با توجه به قیمت آهن، نرخ ارز، قیمت جهانی فولاد و قیمت میلگرد امروز، اگر استفاده از این روش برش، کیفیت و ساختار محصول را تغییر ندهد انتخاب بهتری خواهد بود.

 

قیمت میلگرد اصفهان

 

2. برش گرم میلگرد

در برش گرم میلگرد دمای قطعه تا نقطه ذوب بالا برده می‌شود تا بتوان مولکول‌های فلز را در محل‌های مشخص از هم جدا کرد.

 

معایب برش گرم میلگرد:

 • تغییر در ساختار مولکولی فولاد
 • تغییر در ظاهر لبه‌های میلگرد
 • دقت کم در برش
 • عملکرد نامناسب
 • ایجاد مواد شیمیایی و سمی

 

مزایای برش گرم میلگرد:

 • تولید تراشه کمتر
 • سرعت برش بالاتر
 • کاهش زمان برش‌کاری
 • پرتی زیاد

 

ابزار بریدن میلگرد

 

ابزارهای برش میلگرد

در هر روش بریدن میلگرد، تعدادی ابزار وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

ابزارهای برش میلگرد به روش سرد

در برش میلگرد به روش سرد توجه به سایز، ابعاد و وزن میلگرد برای انتخاب هر یک از ابزارهای برش بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل نیاز به محاسبه وزن میلگرد خواهید داشت.

 

1. دستگاه برش واتر جت:

دستگاه برش واتر جت یک دستگاه برش میلگرد به روش سرد است که در آن از موتورهای پرفشار آبی برای برش مواد سخت استفاده می‌شود. در حال حاضر استفاده از این دستگاه برای برش میلگرد رواج چندانی ندارد.

 

برش واترجت میلگرد

 

2. دستگاه اره نواری:

دستگاه اره نواری یکی از ابزارهایی است که می‌تواند قطعات ضخیم را با دقت بالا برش دهد. این دستگاه برش میلگرد قابل‌برنامه‌ریزی بوده و می‌توان به کمک این دستگاه برش‌ها را به‌صورت تمام‌اتوماتیک با برش زاویه‌دار انجام داد. الکتروموتور عامل محرک محورهای این اره برقی است و از یک جک هیدرولیکی  برای حرکت قطعه استفاده می‌شود.

 

3. دستگاه اره دیسکی:

دستگاه اره دیسکی جایگزین اره آتشی بوده و از ایمنی بالاتری برخوردار است. همچنین کیفیت میلگرد برش داده‌شده با این دستگاه بالاتر خواهد بود.

 

برش میلگرد با هوابرش

 

4. اره دستی:

اره دستی ابتدایی‌ترین وسیله برای برش میلگرد است. سایز دندانه‌های اره با توجه به‌اندازه قطر میلگرد انتخاب می‌شود. برای میلگردهای نازک از اره‌هایی با دندانه ریز و برای میلگردهای سایز بالا اره‌هایی با دندانه بزرگ انتخاب می‌گردند. این وسیله با نیروی دست کار می‌کند.

 

5. دستگاه اره لنگ:

دستگاه اره لنگ دارای دقت کمتری بوده و ضایعات بیشتری تولید می‌کند به همین دلیل کاربرد آن کم است. حرکت این دستگاه در هنگام برش به سمت عقب و بالا است.

 

6. قیچی برش هیدرولیک BS35 :

قیچی‌های برش هیدرولیک هم به‌صورت دستی و هم برقی کار کرده و امکان برش میلگردهایی تا ضخامت 35 میلی‌متر را فراهم می‌کنند. چرخی که در زیر این قیچی قرار دارد، سرعت کار و تعداد برش‌ها را افزایش می‌دهد.

 

برش میلگرد با گیوتین برقی

 

7. گیوتین برقی:

گیوتین‌های برقی اغلب در برش میلگردهایی باضخامت 40 میلی‌متر استفاده می‌شوند. این دستگاه نیمه اتوماتیک بوده و برای برش میلگرد نیاز به حضور اپراتور دارد. طرز کار این دستگاه به‌گونه‌ای است که ابتدا باید اپراتور میلگردها را در طول‌های مختلف علامت زده و سپس برای برش داخل این دستگاه برش میلگرد قرار دهد. به دلیل نیمه اتوماتیک بودن احتمال خطا در این دستگاه بالاست.

 

8. قیچی دستی ساده:

قیچی دستی ساده برای برش میلگردهایی باضخامت پایین به کار می‌رود.

 

9. قیچی‌هایی که روی پایه میز نصب می‌شوند:

دهانه برش این قیچی‌ها بزرگ‌تر بوده و برای برش میلگردهایی باضخامت بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

10. برش میلگرد با سنگ فرز:

دستگاه‌های سنگ فرز نیز گاهی برای برش میلگرد به کار گرفته می‌شوند. البته این روش در آیین‌نامه‌های ایمنی موردقبول نیست و استفاده از آن توصیه نمی‌گردد.

 

11. دستگاه حدیده:

برش میلگردهای ساده تا سایز ۵۰ و میلگردهای آج‌دار تا سایز ۴۵ با این دستگاه امکان‌پذیر است. میلگردهای برش داده‌شده توسط این دستگاه استاندارد خود را حفظ می‌کنند.

 

12. دستگاه خاموت زن:

دستگاه خاموت زن دستگاهی تمام‌اتوماتیک بوده که برای تغییر حالت و برش میلگردها در ساختمان‌سازی و انبوه سازی به کار می‌رود.

 

 

برش میلگرد به روش گرم

 

ابزارهای برش میلگرد به روش گرم

 

1. دستگاه پلاسما (هوا برش):

در دستگاه پلاسما یا هوا برش مشعلی وجود دارد که گاز را با سرعت زیاد و به‌صورت فشرده خارج کرده و یک قوس الکتریکی بین نازل و میلگرد ایجاد می‌کند. همین امر سبب ایجاد حالت پلاسمایی گاز خواهد شد. در این صورت حرارتی با دمای ۲۵۰۰۰ درجه سانتی‌گراد روی محل برش متمرکز شده که درنهایت باعث ذوب این محل می‌شود.

 

2. تیغ اره‌های دیسکی آتشی:

تیغ اره‌های دیسکی آتشی در محل برش حرارت زیادی را ایجاد کرده که همین حرارت باعث برش میلگرد می‌شود. این دستگاه به نسبت دستگاه برش پلاسما دقت و سرعت بیشتری داشته و تغییرات کمتری را نیز بر روی ساختار مولکولی میلگرد ایجاد می‌نماید.

این دستگاه برای انجام برشکاری نیاز به اپراتور دارد. همچنین به دلیل اینکه تیغه‌ی این دستگاه با سرعت ۴۵۰۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد کار با این دستگاه بسیار خطرناک خواهد بود. به همین دلیل در حال حاضر استفاده از این دستگاه برای برش میلگرد منسوخ شده است.

 

3. دستگاه برش لیزر:

دستگاه‌های لیزری برش میلگرد را توسط اشعه انجام می‌دهند. در واقع اشعه لیزر محل برش را ذوب و تصعید می‌نمایند. در حال حاضر تنها از لیزرهای گازی و جامد برای برشکاری فلزات استفاده می‌شود. میلگرد برش داده‌شده با این دستگاه کمترین آسیب را نسبت به دیگر روش‌های برش گرم خواهد داشت.

 

دستگاه برش میلگرد با فناوری‌های مختلف در بازار وجود دارد. این دستگاه‌های برش به 3 دسته ابزارهای دستی، نیمه اتوماتیک و تمام‌اتوماتیک تقسیم می‌شوند. استفاده از ابزارهای برش میلگرد دستی و نیمه اتوماتیک تنها برای پروژه‌های کوچک امکان‌پذیر است؛ اما در پروژه‌های بزرگ که کارگاه دارند، استفاده از ابزار تمام‌اتوماتیک منطقی‌تر خواهد بود؛ زیرا این ابزار سرعت و دقت بالاتری در مقایسه با نیروی انسانی داشته و ایمنی بیشتری را تأمین می‌کنند. می بینید که نحوه بریدن میلگرد به نوع پروژه ساختمانی که روی آن کار می‌کنید، بستگی دارد. همچنین با استفاده از این دستگاه‌های برش میلگرد به نیروی انسانی کمتری احتیاج خواهد بود و علاوه بر افزایش کیفیت، مدت زمان و هزینه ساخت نیز کاهش خواهد یافت.

 

روش‌های برش میلگرد - 5:20 دقیقه
اگر به دنبال میلگرد به صرفه در تهران هستید این ویدئو را از دست ندهید!
در این ویدئو کارخانه های آریان فولاد، آریا ذوب، پرشین فولاد و میلگرد ابهر را به شما معرفی کرده و مشخصات محصولاتشان را باهم مقایسه می کنیم.
سوالات متداول

پاسخ :

1. دستگاه برش واترجت 2. دستگاه اره نواری 3. دستگاه اره دیسکی 4. اره دستی 5. دستگاه اره لنگ 6. قیچی برش هیدرولیک 7. گیوتین برقی

 

پاسخ :

برش میلگرد به دو روش سرد و گرم انجام می شود که هر کدام ابزار مخصوص خود را دارد. 

پاسخ :

استانداردهای میلگرد در سراسر جهان با توجه به شرایط جغرافیایی هر کشور متفاوت است. کشورهای روسیه، ژاپن (JIS)، آمریکا (ASTM)، کانادا، آلمان (DIN)، استرالیا و… هر یک دارای استاندارد خاصی برای تولید میلگرد هستند. در ایران این محصول بیشتر بر مبنای استانداردهای میلگرد در روسیه و استاندارد ملی ایران تولید می‌گردد.

نظرات
طاهر محسنی
طاهر محسنی
1400/05/10
برش با اره لنگ جزو کدوم نوع از برش های میلگرده؟
مدیر سایت
مدیر سایت
برش با اره لنگ یکی از روش های برش سرد میلگرده
سینا جوادی
سینا جوادی
1400/04/26
استاندارد JIS مربوط به کدوم کشوره؟
مدیر سایت
مدیر سایت
ژاپن
محسن چگینی
محسن چگینی
1400/04/05
روش برش میلگرد بر چه اساسی تعیین میشه؟
مدیر سایت
مدیر سایت
با توجه به قطر و استاندارد میلگرد تعیین میشود.
محسن شاکری
محسن شاکری
1400/03/06
برش میلگرد با فرز رو توصیه می کنید؟
مدیر سایت
مدیر سایت
این روش به دلیل ایمنی و دقت پایین، توصیه نمیشه. 
مهدی طاهری
مهدی طاهری
1400/01/28
روش برش گرم بهتره یا سرد؟
مدیر سایت
مدیر سایت
برش سرد با دستگاههای تمام اتوماتیک هم سرعت بالاتری دارند و هم دقت بیشتر البته ابن روش ممکن است نسبت به روش برش گرم یا روشهای برش دستی هزینه بیشتری داشته باشد که به خصوص برای پروژه های کوچک مقرون به صرفه نخواهد بود.
ارسال نظر جدید