دسترسی سریع
هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟
2نظرات
چاپ صفحه 1399/08/07 آخرین بروز رسانی: 1399/11/14

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

 

هر بندیل میلگرد دارای تعداد شاخه‌های متفاوت بوده و برای محاسبه تعداد شاخه‌های موجود در یک بندیل، وزن هر بندیل بر وزن هر شاخه تقسیم می‌شود. به‌طورکلی وزن هر بندیل میلگرد می‌تواند از ۲ تا ۵٫۵ تن متغیر باشد که بسته‌بندی این محصول بسته به سایز و کارخانه تولیدکننده، متفاوت خواهد بود.

بندیل‌بندی ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین نوع بسته‌بندی است. در این فرایند محصول توسط ورق‌های فلزی و یا پلاستیکی دور پیچ می‌شود. پیش از خرید باید بدانید بندیل چیست، هر بندیل میلگرد چند شاخه است، ضوابط بسته‌بندی میلگرد چگونه است و تعداد میلگرد موجود در بندیل کارخانه‌های مختلف چقدر است.

اگر می‌خواهید پیش از خرید اطلاعات بیشتری مثل تفاوت کلاف و شاخه میلگرد کسب کنید، راهنمای خرید میلگرد را مطالعه کنید. همچنین اطلاع از قیمت آهن نیز به شما توصیه می‌شود.

 

بندیل میلگرد

 

بندیل چیست؟

احتمال هنگام خرید میلگرد، کلمه «بندیل» زیاد به گوشتان خورده است. درواقع از بندیل برای بسته‌بندی محصولات فولادی استفاده کرده و آن‌ها را دور محصول می‌پیچند. به‌طور مثال وقتی میلگرد می‌خرید، بندیل میلگرد تحویل می‌گیرید.

 

هر کارخانه پس از تولید میلگرد، آن‌ها را مطابق با استانداردهای خود به‌صورت چند شاخه و با استفاده از تسمه‌های باریک فلزی یا پلاستیکی بسته‌بندی می‌کند. اصطلاحاً به این نوع بسته‌بندی بندیل یا دسته می‌گویند.

 

بسته‌بندی مقاطع فولادی به روش بندیل‌بندی بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و به همین دلیل موردتوجه بسیاری از افراد است؛ اما این روش بسته‌بندی را تنها می‌توان برای میلگردها، لوله‌های بسیار نازک و شمش استفاده کرد. مهم‌ترین نکته در بندیل بندی میلگرد، دقت در برابر بودن طول شاخه‌های موجود در هر بندیل است.

 

بندیل بندی میلگرد

 

میلگردها بر اساس چه ضوابطی بسته‌بندی می‌شوند؟

میلگردها به دو صورت شاخه یا کلاف در بندیل قرار داده می‌شوند. ضوابط بسته‌بندی میلگردها نسبت به گرید فولاد و قطرشان، متفاوت خواهد بود.

در حالت کلی میلگردها ازلحاظ شکل‌پذیری و مکانیکی از ۳ نوع فولاد ساخته می‌شوند:

 

 • فولاد نرم  (S240)
 • فولاد نیم‌سخت (S340,S400)
 • فولاد سخت (S500)

 

بسته‌بندی میلگرد گرید S240،S340  و S400 و قطر برابر یا کمتر از ۱۲ میلی‌متر، به هر دو صورت کلاف یا شاخه انجام شده و میلگرد گرید S240، S340  و S400  با قطر 14 میلی‌متر یا بیشتر تنها به‌صورت شاخه بسته‌بندی می‌شود. همچنین تمامی میلگردهای گرید S500 تنها به‌صورت شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌گردند.

وجود دو پلاک فلزی روی بندیل‌ها ازجمله دیگر ضوابط بسته‌بندی میلگردها محسوب می‌شود. بر روی این دو پلاک باید اطلاعات زیر به‌صورت خوانا حک شده باشد:

 1. شماره بسته
 2. نوع میلگرد
 3. نمره میلگرد (قطر اسمی)
 4. وزن بسته (برحسب کیلوگرم)
 5. شماره ذوب یا بهر
 6. نشانه تأییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده
 7. نام یا نشانه تجاری کارخانه سازنده
 8. علامت استاندارد ملی ایران

 

 

آرم کارخانه سازنده، نوع آج و روش تولید نیز باید بر روی میلگردهای داخل هر بندیل، به‌صورت یک‌درمیان حک شود.

 

بسته بندی میلگرد

 

تعداد میلگرد موجود در بندیل هر کارخانه را چگونه محاسبه کنیم؟

همان‌طور که گفتیم تعداد میلگردهای هر بندیل بسته به کارخانه تولیدکننده آن‌ها متفاوت است. برای محاسبه دقیق تعداد میلگرد بندیل کارخانه‌های مختلف باید وزن هر بسته را بر وزن یک شاخه میلگرد آن کارخانه تقسیم نمود. به‌طور مثال اگر می‌خواهید تعداد شاخه‌های موجود در بندیل میلگرد اصفهان با نمره 16 را محاسبه کنید، بایستی وزن کل هر بندیل میلگرد 16 این کارخانه که برابر 4.700 کیلوگرم است را بر وزن یک شاخه میلگرد 16 ذوب‌آهن با وزن ۱۹ کیلوگرم تقسیم کنید. نتیجه عددی نزدیک به 247 شاخه خواهد بود. اگر همین فرمول را برای میلگرد سایز 14 این کارخانه استفاده کنید، باید به عددی نزدیک به ۳۱۳ برسید.

قیمت امروز میلگرد کارخانه‌های مختلف بر قیمت کل یک بندیل اثرگذار بوده و به همین ترتیب بر هزینه‌ای که باید برای خرید میلگرد از یک کارخانه در نظر بگیرید، نیز تأثیر خواهد داشت؛ اما درصورتی‌که وزن بندیل میلگرد دو کارخانه مشابه باشد، تفاوت وزن هر شاخه، تنها بر تعداد شاخه‌های موجود در یک بندیل اثر می‌گذارد. به‌طور مثال وزن هر بندیل میلگرد کاشان 2 تن بوده و هر بندیل میلگرد نیشابور نیز وزنی مشابه دارد. گرچه قیمت میلگرد نیشابور معمولاً از قیمت میلگرد کاشان بالاتر است، اما وزن بیشتر میلگردهای آن باعث می‌شود که تعداد میلگردهای موجود در یک بندیل آن کمتر باشد.

 

تعداد میلگرد بندیل کارخانه‌های مختلف

 

پس از خرید بندیل میلگرد، چگونه از آن نگهداری کنیم؟

پس از تولید میلگرد و دریافت سفارش از مشتری، نوبت به بسته‌بندی محصول می‌رسد. نحوه بارگیری و نگهداری میلگرد نیز مرحله آخری است که باید به‌دقت موردتوجه قرار بگیرد. برای مثال در بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان از ۵ تسمه و ۳ حلقه خاموت استفاده می‌شود تا بتوان آن را به‌راحتی بارگیری و جابجا نمود.

پس از بارگیری محموله سفارشی، آن را جهت تحویل به مشتری به آدرس درخواستی منتقل می‌کنند. خریدار نیز باید پس از دریافت بار آن را بازرسی نماید و در صورت اطمینان از اصل بودن و کیفیت آن دستور تخلیه بار را بدهد. همچنین برای اطمینان بیشتر، محاسبه وزن بار دریافتی و مقایسه آن با وزن مندرج در فاکتور، الزامی است.

 

 

بعد از انجام این مراحل نوبت به نگهداری از میلگرد می‌رسد. برای نگهداری از میلگرد به نکات زیر دقت نمایید:

 

 • بعد از تحویل میلگرد باید آن‌ها را در محلی تمیز و عاری از هرگونه رطوبت نگهداری کنید؛ چراکه در صورت مواجه با رطوبت میلگرد دچار زنگ‌زدگی خواهند شد.
 • روی میلگرد‌ها را می‌توان با برزنت و یا پلاستیک پوشاند تا از آسیب در امان بمانند. اگر از هیچ پوششی بر روی میلگردها استفاده نشود و میلگرد‌ها دچار زنگ‌زدگی گردند، اتصال چسبندگی میلگرد با بتن کم شده و میزان خوردگی افزایش پیدا می‌کند که درنهایت منجر به کاهش استحکام ساختمان می‌شود.
 • در صورت تماس میلگرد با موادی مانند چربی، روغن، رنگ، ضدزنگ و …، حتماً باید قبل از به‌کارگیری میلگرد در سازه، این مواد را از روی آن پاک کرد.
 • همچنین بایستی میلگردها در محلی قرار داد تا از هرگونه صدمه، ضربه و بریدگی در امان باشند.
 • در هنگام حمل میلگردها باید از خم‌شدگی آن‌ها جلوگیری کنید.
 • در نگهداری میلگردها دقت کنید که نباید آن‌ها را به‌طور مستقیم بر روی زمین انبار کنید. اغلب برای جلوگیری از تماس میلگرد با خاک و آب از چوب استفاده می‌شود.
 • بهتر است از میلگردهایی که دارای قطرهای مختلفی هستند به‌صورت جداگانه در انبار نگهداری کنید.
 • نکته دیگری که باید به آن توجه کنید نگهداری جداگانه میلگردهایی است که از کارخانههای مختلف تهیه می‌گردند، زیرا ممکن است پس از کنترل کیفیت با مشکل مواجه شوند. در صورت تفکیک کردن این میلگردها تشخیص آن‌ها راحت خواهد بود.
 • نصب یک تابلو کوچک برای ثبت نوع، سایز و کارخانه تولیدکننده میلگرد در محل انبار و نگهداری میلگردها می‌تواند بسیار مفید باشد.
 • باید هنگام بریدن، خم کردن و بستن میلگردها و همچنین هنگام کار با وسایل مکانیکی برش، خم‌کاری برقی و دستی، نکات ایمنی رعایت شود.
 • همچنین رعایت نکات ایمنی برای حفظ سلامت کارگران در هنگام تخلیه بار نیز امری ضروری است.

 

اگر شما هم از فعالان حوزه ساخت‌وساز هستید و با خرید میلگرد سروکار دارید، باید بدانید هر بندیل میلگرد چند شاخه است. در این صورت هنگام تحویل سفارش خود می‌توانید بازرسی دقیق‌تری را صورت دهید و از اصل بودن محصول خریداری‌شده نیز اطمینان یابید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما

نظرات ثبت شده کاربران
نوید 1399/12/05

به غیر از بندیل، روش دیگه ای برای بسته بندی میلگرد هست؟

آریا 1399/12/02

هر بندیل میلگرد ظفربناب چند شاخه است؟