telegram
هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟
0نظرات
چاپ صفحه 1399/08/07

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟
تحریریه مجله آسرون
نام نویسنده: تحریریه مجله آسرون

 

 

هر بندیل میلگرد دارای تعداد شاخه‌های متفاوت بوده و برای محاسبه تعداد شاخه‌های موجود در یک بندیل، وزن هر بندیل بر وزن هر شاخه تقسیم می‌شود. به‌طورکلی وزن هر بندیل میلگرد می‌تواند از ۲ تا ۵٫۵ تن متغیر باشد که بسته‌بندی این محصول بسته به سایز و کارخانه تولیدی متفاوت خواهد بود.

بندیل‌بندی ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین نوع بسته‌بندی است. در این فرایند محصول توسط ورق‌های فلزی و یا پلاستیکی دور پیچ می‌شود. برای خرید میلگرد باید بدانید بندیل چیست، هر بندیل میلگرد چند شاخه است، ضوابط بسته‌بندی میلگرد چگونه است و تعداد میلگرد بندیل کارخانه‌های مختلف چقدر است.

اگر جزو علاقه‌مندان حوزه آهن و فولاد هستید و تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این خصوص به‌دست آورید هم می‌توانید سری به صفحه راهنمای خرید آهن و فولاد آسرون بزنید.

 

 

بندیل چیست؟

کلمه «بندیل» برای فعالان حوزه ساخت‌وساز کلمه‌ای آشنا بوده که بارها هنگام خرید آهن‌آلات موردنیازتان آن را شنیده‌اند. درواقع از بندیل برای بسته‌بندی محصولات فولادی استفاده کرده و آن‌ها را دور محصول می‌پیچند. به‌طور مثال وقتی میلگرد می‌خرید، بندیل میلگرد تحویل می‌گیرید.

 

هر کارخانه پس از تولید میلگرد، آن‌ها را مطابق با استانداردهای خود به‌صورت چند شاخه و با استفاده از تسمه‌های باریک فلزی یا پلاستیکی بسته‌بندی می‌کند. اصطلاحاً به این نوع بسته‌بندی بندیل یا دسته می‌گویند.

 

بسته‌بندی محصولات به روش بندیل‌بندی بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و به همین دلیل موردتوجه بسیاری از افراد است؛ اما این روش بسته‌بندی را تنها می‌توان برای میلگردها، لوله‌های بسیار نازک و شمش استفاده کرد. نکته‌ای مهم که در بندیل‌بندی میلگردها باید به آن توجه نمود این است که طول شاخه‌های میلگرد موجود در هر بندیل باید با یکدیگر برابر باشند.

 

 

ضوابط بسته‌بندی میلگرد

میلگردها به دو صورت شاخه یا کلاف در بندیل قرار داده می‌شوند. ضوابط بسته‌بندی میلگردها نسبت به گرید فولاد و قطرشان، متفاوت خواهد بود.

در حالت کلی میلگردها ازلحاظ شکل‌پذیری و مکانیکی از ۳ نوع فولاد ساخته می‌شوند:

 

 • فولاد نرم  (S240)
 • فولاد نیم‌سخت (S340,S400)
 • فولاد سخت (S500)

 

بسته‌بندی میلگردهایی با گرید S240،S340  و S400 و قطر برابر یا کمتر از ۱۲ میلی‌متر، به دو صورت کلاف و یا شاخه مستقیم صورت گرفته و بسته‌بندی میلگردهایی با گرید S240، S340  وS400  با قطر 14 میلی‌متر یا بیشتر تنها به‌صورت شاخه انجام می‌شود. همچنین تمامی میلگردهای گرید S500 تنها به‌صورت شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌گردند.

وجود دو پلاک فلزی روی بندیل‌ها ازجمله دیگر ضوابط بسته‌بندی میلگردها محسوب می‌شود. بر روی این دو پلاک باید اطلاعات زیر به‌صورت خوانا حک شده باشد:

 

 1. شماره بسته
 2. نوع میلگرد
 3. نمره میلگرد (قطر اسمی)
 4. وزن بسته (برحسب کیلوگرم)
 5. شماره ذوب یا بهر
 6. نشانه تأییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده
 7. نام یا نشانه تجاری کارخانه سازنده
 8. علامت استاندارد ملی ایران

 

آرم کارخانه سازنده، نوع آج و روش تولید نیز باید بر روی میلگردهای داخل هر بندیل، به‌صورت یک‌درمیان حک شود.

 

 

تعداد میلگرد بندیل کارخانه‌های مختلف

همان‌طور که گفته شد تعداد میلگردهای هر بندیل بسته به کارخانه تولیدکننده آن‌ها متفاوت است. برای محاسبه دقیق تعداد میلگرد بندیل کارخانه‌های مختلف باید وزن هر بسته را بر وزن یک شاخه میلگرد آن کارخانه تقسیم نمود. به‌طور مثال اگر نیاز است تا تعداد شاخه‌های میلگرد ۱۶ ذوب‌آهن را در یک بندیل محاسبه کرد، طبق استاندارد تعریف شده کارخانه ذوب‌آهن وزن هر بندیل میلگرد 12، 14 و 16 این کارخانه برابر ۴ تن و هفت‌صد کیلوگرم بوده و وزن یک شاخه میلگرد ۱۶ این کارخانه، ۱۹ کیلوگرم است که از تقسیم این دو عدد برهم تعداد میلگردها در هر بندیل حدوداً ۲۴۷ شاخه به دست می‌آید. اگر همین روابط را برای میلگرد سایز 14 این کارخانه استفاده کنیم، باید تعداد ۳۱۳ عدد از این میلگردها در هر بندیل قرار داشته باشد.

بنابراین تعداد میلگرد بندیل کارخانه‌های مختلف نیز مانند دیگر مشخصات و قیمت میلگرد شرکت‌ها متفاوت است. به‌طور مثال وزن هر بندیل میلگرد کاشان 2 تن، میلگرد قزوین ۲ تن و میلگرد نیشابور 2 تن بوده که وزن هر شاخه میلگرد آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت داشته و درنهایت تعداد میلگرد هر بندیل این کارخانه‌ها نیز یکسان نخواهد بود.

 

 

نحوه بارگیری و نگهداری میلگرد

پس از تولید میلگرد و دریافت سفارش از مشتری، نوبت به بسته‌بندی محصول می‌رسد. نحوه بارگیری و نگهداری میلگرد نیز مرحله آخری است که باید به‌دقت موردتوجه قرار بگیرد. برای مثال در بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان از ۵ تسمه و ۳ حلقه خاموت استفاده می‌شود تا بتوان آن را به‌راحتی بارگیری و جابجا نمود.

دقت کنید که ظرفیت سفارش بار کارخانه‌ها بیشتر از 25 تن بوده و برای سفارش باری با ظرفیت کمتر یا بارهای ترکیبی باید از طریق بنگاه‌های خریدوفروش آهن‌آلات اقدام نمود. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که خرید از این بنگاه‌ها به دلیل محاسبه هزینه انبارداری گران‌تر از قیمت خرید محصول از درب کارخانه خواهد بود.

پس از بارگیری محموله سفارشی، آن را جهت تحویل به مشتری به آدرس درخواستی منتقل می‌کنند. خریدار نیز باید پس از دریافت بار آن را بازرسی نماید و در صورت اطمینان از اصل بودن و کیفیت آن دستور تخلیه بار را بدهد. بعد از انجام این مراحل نوبت به نگهداری از میلگردهای سفارشی می‌رسد. برای نگهداری از میلگرد به نکات زیر دقت نمایید:

 

 • بعد از تحویل میلگرد باید آن‌ها را در محلی تمیز و عاری از هرگونه رطوبت نگهداری کرد چراکه در صورت مواجه با رطوبت میلگرد دچار زنگ‌زدگی خواهند شد.
 • روی میلگرد‌ها را می‌توان با برزنت و یا پلاستیک پوشاند تا از آسیب در امان بمانند. اگر از هیچ پوششی بر روی میلگردها استفاده نشود و میلگرد‌ها دچار زنگ‌زدگی گردند، اتصال چسبندگی میلگرد با بتن کم شده و میزان خوردگی افزایش پیدا می‌کند که درنهایت استحکام ساختمان کاهش می‌یابد.
 • در صورت تماس میلگرد با موادی مانند چربی، روغن، رنگ، ضدزنگ و …، حتماً باید قبل از به‌کارگیری میلگرد در سازه، این مواد را از روی آن پاک کرد.
 • همچنین بایستی میلگردها در محلی قرار داد تا از هرگونه صدمه، ضربه و بریدگی در امان باشند.
 • در هنگام حمل میلگردها باید به این نکته توجه کرد که از خم‌شدگی آن‌ها جلوگیری شود.
 • در نگهداری میلگردها دقت کنید که نباید آن‌ها را به‌طور مستقیم بر روی زمین انبار کرد. اغلب برای جلوگیری از تماس میلگرد با خاک و آب از چوب استفاده می‌شود.
 • بهتر است از میلگردهایی که دارای قطرهای مختلفی هستند به‌صورت جداگانه در انبار نگهداری کرد.
 • نکته دیگری که باید به آن توجه نمود نگهداری جداگانه میلگردهایی است که از کارخانههای مختلف تهیه می‌گردند، زیرا ممکن است پس از کنترل کیفیت با مشکل مواجه شوند که در صورت تفکیک بودن به‌راحتی قابل‌تشخیص و شناسائی خواهند بود.
 • نصب یک تابلو کوچک برای ثبت نوع، سایز و کارخانه تولیدکننده میلگرد در محل انبار و نگهداری میلگردها می‌تواند بسیار مفید باشد.
 • باید هنگام بریدن، خم کردن و بستن میلگردها و کار با وسایل مکانیکی برش، خم‌کاری برقی و دستی نکات ایمنی رعایت شود.
 • همچنین رعایت نکات ایمنی برای حفظ سلامت کارگران در هنگام تخلیه بار نیز امری ضروری است.

 

اگر شما هم از فعالان حوزه ساخت‌وساز هستید و با خرید میلگرد سروکار دارید، باید بدانید هر بندیل میلگرد چند شاخه است. در این صورت هنگام تحویل سفارش خود می‌توانید بازرسی دقیق‌تری را صورت دهید و از اصل بودن محصول خریداری‌شده اطمینان یابید؛ زیرا همان‌طور که گفته شد هر کارخانه وزن به خصوصی برای هر بندیل و هر شاخه میلگرد خود دارد که طبق آن تعداد میلگرد موجود در یک بندیل برای کارخانه‌های مختلف متفاوت خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : telegram twitter linkedin google+ facebook pintress

دیدگاه شما

میلگرد
تیرآهن
نبشی
ناودانی
قوطی و پروفیل
ورق
لوله فولادی
سایر محصولات

ساعت کاری: ( شـنـبـه تا چـهـارشـنـبـه 9 الـی 18 و پـنـجـشنبه 9 الـی 13:30 )

مــیـزبـان صـدای گـرمـتـان هـسـتـیـم ...  43000023-021

منو