تعداد میلگرد در هر بندیل + وزن هر بندیل میلگرد

اخبار تاریخ انتشار : 7 آبان ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 29 شهریور ماه 1400
تعداد میلگرد در هر بندیل + وزن هر بندیل میلگرد

هر بندیل میلگرد دارای تعداد شاخه‌های متفاوت بوده و برای محاسبه تعداد شاخه‌ در هر بندیل، وزن هر بندیل بر وزن هر شاخه تقسیم می‌شود. به‌طورکلی وزن هر بندیل میلگرد می‌تواند از ۲ تا ۵٫۵ تن متغیر باشد که بسته‌بندی این محصول بسته به سایز و کارخانه تولیدکننده، متفاوت خواهد بود.

بندیل‌بندی ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین نوع بسته‌بندی است. در این فرایند محصول توسط ورق‌های فلزی یا پلاستیکی دور پیچ می‌شود. پیش از خرید باید بدانید بندیل چیست، تعداد میلگرد در هر بندیل چه تعداد است، ضوابط بسته‌بندی میلگرد چگونه است و هر بندیل میلگرد چند تن است. 

اگر می‌خواهید پیش از خرید اطلاعات بیشتری مثل تفاوت کلاف و شاخه میلگرد کسب کنید، راهنمای خرید میلگرد را مطالعه کنید. همچنین اطلاع از قیمت آهن نیز به شما توصیه می‌شود.

 

بندیل میلگرد چیست؟

 

بندیل میلگرد چیست؟

احتمالا هنگام خرید میلگرد، کلمه «بندیل» زیاد به گوشتان خورده است. درواقع از بندیل برای بسته‌بندی محصولات فولادی استفاده کرده و آن‌ها را دور محصول می‌پیچند. به‌طور مثال وقتی میلگرد می‌خرید، بندیل میلگرد تحویل می‌گیرید.

 

هر کارخانه پس از تولید میلگرد، آن‌ها را مطابق با استانداردهای خود به‌صورت چند شاخه و با استفاده از تسمه‌های باریک فلزی یا پلاستیکی بسته‌بندی می‌کند. اصطلاحاً به این نوع بسته‌بندی بندیل یا دسته می‌گویند.

 

بسته‌بندی مقاطع فولادی به روش بندیل‌بندی بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و به همین دلیل مورد توجه بسیاری از افراد است؛ اما این روش بسته‌بندی را تنها می‌توان برای میلگردها، لوله‌های بسیار نازک و شمش استفاده کرد. مهم‌ترین نکته در بندیل بندی میلگرد، دقت در برابر بودن طول شاخه‌های موجود در هر بندیل است.

 

بندیل بندی میلگرد

 

هر بسته میلگرد چند شاخه است و طبق چه ضوابطی بسته‌بندی می‌شوند؟

میلگردها به دو صورت شاخه یا کلاف در بندیل قرار داده می‌شوند. برای اینکه بدانیم هر بسته میلگرد چندشاخه است باید وزن هر بندیل و هر شاخه را داشته باشیم که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. اما در مورد ضوابط بسته‌بندی میلگردها باید بدانید که این قوانین نسبت به گرید فولاد و قطرشان، متفاوت خواهد بود.

در حالت کلی میلگردها ازلحاظ شکل‌پذیری و مکانیکی از ۳ نوع فولاد ساخته می‌شوند:

 

1. فولاد نرم  (S240)

2. فولاد نیم‌سخت (S340,S400)

3. فولاد سخت (S500)

 

ویژگی‌های پلاک مشخصات میلگرد

 

بسته‌بندی میلگرد گرید S240،S340 و S400 و قطر برابر یا کمتر از ۱۲ میلی‌متر، به هر دو صورت کلاف یا شاخه انجام شده و میلگرد گرید S240، S340 و S400 با قطر 14 میلی‌متر یا بیشتر تنها به‌صورت شاخه بسته‌بندی می‌شود. همچنین تمامی میلگردهای گرید S500 تنها به‌صورت شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌گردند.

 

وجود دو پلاک فلزی روی بندیل‌ها ازجمله دیگر ضوابط بسته‌بندی میلگردها محسوب می‌شود. بر روی این دو پلاک باید اطلاعات زیر به‌صورت خوانا حک شده باشد:

1. شماره بسته

2. نوع میلگرد

3. نمره میلگرد (قطر اسمی)

4. وزن بسته (برحسب کیلوگرم)

5. شماره ذوب یا بهر

6. نشانه تأییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده

7. نام یا نشانه تجاری کارخانه سازنده

8. علامت استاندارد ملی ایران

آرم کارخانه سازنده، نوع آج و روش تولید نیز باید بر روی میلگردهای داخل هر بندیل، به‌صورت یک‌درمیان حک شود.

 

هر بندیل میلگرد چند تن است؟

 

هر بندیل میلگرد چند تن است؟

نمی‌توان جواب مشخصی به این سؤال داد که هر بندیل میلگرد چند تن است. تناژ هر بندیل میلگرد نسبت به برند تولیدکننده و سایز میلگرد متفاوت است اما در حالت کلی وزن هر بندیل میلگرد از ۲ تا ۵.۵ تن خواهد بود.

هر بندیل میلگرد ذوب‌آهن بین 4 تا 5.5 تن در نظر گرفته می‌شوند. به‌طور مثال وزن بندیل میلگرد 18 و 14 کارخانه ذوب‌آهن 4 تن و 700 کیلوگرم است. همچنین هر بندیل میلگرد کارخانه‌های قزوین، بافق یزد، حسن رود و نیشابور نیز با وزنی بین 2 تا 2.5 تن بسته‌بندی می‌شوند.

 

قیمت میلگرد اصفهان

 

تعداد میلگرد در هر بندیل کارخانه‌های مختلف را چگونه محاسبه کنیم؟

همان‌طور که گفتیم تعداد میلگردهای هر بندیل بسته به کارخانه تولیدکننده آن‌ها متفاوت است. برای محاسبه دقیق تعداد میلگرد بندیل کارخانه‌های مختلف باید وزن هر بسته را بر وزن یک شاخه میلگرد آن کارخانه تقسیم نمود. به‌طور مثال اگر می‌خواهید تعداد شاخه‌ در هر بندیل میلگرد اصفهان با نمره 16 را محاسبه کنید، بایستی وزن کل هر بندیل میلگرد 16 این کارخانه که برابر 4.700 کیلوگرم است را بر وزن یک شاخه میلگرد 16 ذوب‌آهن با وزن ۱۹ کیلوگرم تقسیم کنید. نتیجه عددی نزدیک به 247 شاخه خواهد بود. اگر همین فرمول را برای میلگرد سایز 14 این کارخانه استفاده کنید، باید به عددی نزدیک به ۳۱۳ برسید.

 

 

در کارخانه‌های پیشرفته از سیستم اتوماتیک برای جداسازی و بندیل بندی میلگرد استفاده می‌شود. روند این کار در ویدئو زیر نمایش داده شده است:

 

 

 

قیمت امروز میلگرد کارخانه‌های مختلف بر قیمت کل یک بندیل اثرگذار بوده و به همین ترتیب بر هزینه‌ای که باید برای خرید میلگرد از یک کارخانه در نظر بگیرید، نیز تأثیر خواهد داشت؛ اما درصورتی‌که وزن بندیل میلگرد دو کارخانه مشابه باشد، تفاوت وزن هر شاخه، تنها بر تعداد شاخه‌های موجود در یک بندیل اثر می‌گذارد. به‌طور مثال وزن هر بندیل میلگرد کاشان 2 تن بوده و هر بندیل میلگرد نیشابور نیز وزنی مشابه دارد. گرچه قیمت میلگرد نیشابور معمولاً از قیمت میلگرد کاشان بالاتر است، اما وزن بیشتر میلگردهای آن باعث می‌شود که تعداد میلگردهای موجود در یک بندیل آن کمتر باشد.

 

نکات خرید بندیل میلگرد

 

پس از خرید بندیل میلگرد، چگونه از آن نگهداری کنیم؟

پس از تولید میلگرد و دریافت سفارش از مشتری، نوبت به بسته‌بندی محصول می‌رسد. نحوه بارگیری و نگهداری میلگرد نیز مرحله آخری است که باید به‌دقت موردتوجه قرار بگیرد. برای مثال در بسته‌بندی میلگرد ذوب‌آهن اصفهان از ۵ تسمه و ۳ حلقه خاموت استفاده می‌شود تا بتوان آن را به‌راحتی بارگیری و جابجا نمود.

پس از بارگیری محموله سفارشی، آن را جهت تحویل به مشتری به آدرس درخواستی منتقل می‌کنند. خریدار نیز باید پس از دریافت بار آن را بازرسی نماید و در صورت اطمینان از اصل بودن و کیفیت آن دستور تخلیه بار را بدهد. همچنین برای اطمینان بیشتر، محاسبه وزن بار دریافتی و مقایسه آن با وزن مندرج در فاکتور، الزامی است.

بعد از انجام این مراحل نوبت به نگهداری از میلگرد می‌رسد. برای نگهداری از میلگرد به نکات زیر دقت نمایید:

1. بعد از تحویل میلگرد باید آن‌ها را در محلی تمیز و عاری از هرگونه رطوبت نگهداری کنید؛ چراکه در صورت مواجه با رطوبت میلگرد دچار زنگ‌زدگی خواهند شد.

2. روی میلگرد‌ها را می‌توان با برزنت و یا پلاستیک پوشاند تا از آسیب در امان بمانند. اگر از هیچ پوششی بر روی میلگردها استفاده نشود و میلگرد‌ها دچار زنگ‌زدگی گردند، اتصال چسبندگی میلگرد با بتن کم شده و میزان خوردگی افزایش پیدا می‌کند که درنهایت منجر به کاهش استحکام ساختمان می‌شود.

3. در صورت تماس میلگرد با موادی مانند چربی، روغن، رنگ، ضدزنگ و …، حتماً باید قبل از به‌کارگیری میلگرد در سازه، این مواد را از روی آن پاک کرد.

4. همچنین بایستی میلگردها در محلی قرار داد تا از هرگونه صدمه، ضربه و بریدگی در امان باشند.

5. در هنگام حمل میلگردها باید از خم‌شدگی آن‌ها جلوگیری کنید.

6. در نگهداری میلگردها دقت کنید که نباید آن‌ها را به‌طور مستقیم بر روی زمین انبار کنید. اغلب برای جلوگیری از تماس میلگرد با خاک و آب از چوب استفاده می‌شود.

7. بهتر است از میلگرد‎هایی که دارای قطرهای مختلفی هستند به‌صورت جداگانه در انبار نگهداری کنید.

8. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید نگهداری جداگانه میلگرد‎هایی است که از کارخانه‎های مختلف تهیه می‌گردند، زیرا ممکن است پس از کنترل کیفیت با مشکل مواجه شوند. در صورت تفکیک کردن این میلگردها تشخیص آن‌ها راحت خواهد بود.

9. نصب یک تابلو کوچک برای ثبت نوع، سایز و کارخانه تولیدکننده میلگرد در محل انبار و نگهداری میلگردها می‌تواند بسیار مفید باشد.

10. باید هنگام بریدن، خم کردن و بستن میلگردها و همچنین هنگام کار با وسایل مکانیکی برش، خم‌کاری برقی و دستی، نکات ایمنی رعایت شود.

11. همچنین رعایت نکات ایمنی برای حفظ سلامت کارگران در هنگام تخلیه بار نیز امری ضروری است.

اگر شما هم از فعالان حوزه ساخت‌وساز هستید و با خرید میلگرد سروکار دارید، باید بدانید هر بندیل میلگرد چند شاخه است و هر بندیل میلگرد چند تن است. در این صورت هنگام تحویل سفارش خود می‌توانید بازرسی دقیق‌تری را صورت دهید و از اصل بودن محصول خریداری‌شده نیز اطمینان یابید.

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟
هر بندیل میلگرد دارای تعداد شاخه‌های متفاوت بوده و برای محاسبه تعداد شاخه‌ در هر بندیل، وزن هر بندیل بر وزن هر شاخه تقسیم می‌شود. به‌ طور کلی وزن هر بندیل میلگرد می‌تواند از ۲ تا ۵٫۵ تن متغیر باشد که بسته‌بندی این محصول بسته به سایز و کارخانه تولیدکننده، متفاوت خواهد بود.
سوالات متداول

پاسخ :

خیر. برای مثال وزن بندیل میلگرد کارخانه‌های مثل ذوب آهن 4 تا 5.5 تن بوده و وزن میلگرد برخی دیگر بین 2 تا 2.5 تن است. 

پاسخ :

برای این کار باید وزن کل بندیل را بدانید. سپس باید وزن کل بندیل را بر وزن یک شاخه میلگرد از سایزی که در آن بندیل موجود است، تقسیم کنید. 

پاسخ :

با قرار دادن میلگردها در مکان های سرپوشیده، قرار دادن چهارتراش چوبی زیر آن‌ها و کشیدن گونی روی آن‌ها، می‌توان روند زنگ زدن آن‍‌ها را کند کرد. 

نظرات
محمد پویش
شنبه 23 مرداد 1400
گرید میلگرد هم روی پلاک مشخصات درج میشه؟
مدیر سایت
شنبه 23 مرداد 1400
بله. گرید هم یکی از مشخصاتیه که روی پلاک مشخصات درج میشه.
کاظم محمدی
شنبه 16 مرداد 1400
به غیر از پلاک مشخصات فنی، چه مدارک دیگه ای باید با میلگردها ارسال بشه؟
مدیر سایت
شنبه 16 مرداد 1400
برگه آنالیز فنی که باید با بارهای بالای 22 تن ارسال بشه. تو این برگه، ترکیب شیمیایی میلگردها باید درج بشه. 
آرش پویان
دوشنبه 11 مرداد 1400
بندیل میلگرد بافق چند تنه؟
مدیر سایت
دوشنبه 11 مرداد 1400
هر بندیل میلگرد بافق بین 2 تا 2.5 تنه.
کاظم مرتضوی
شنبه 2 مرداد 1400
بندیل میلگرد کارخونه بافق چند تنه؟
مدیر سایت
شنبه 2 مرداد 1400
هر بندیل میلگرد کارخونه بافق بین 2 تا 2.5 تن وزن داره. 
کاظم دوانی
یکشنبه 27 تیر 1400
هر بندیل میلگرد ذوب آهن چند تنه؟
مدیر سایت
یکشنبه 27 تیر 1400
هر بندیل میلگرد ذوب آهن بین 4 تا 5.5 تن وزن داره. 
محمد بهشتی
سه شنبه 22 تیر 1400
چه کار کنیم که میلگرد زنگ نزنه؟
مدیر سایت
سه شنبه 22 تیر 1400
میلگرد هایی که می خرید رو یا در فضای سرپوشیده انبار کنید یا روی اون ها رو با گونی بپوشونید. همچنین اون ها رو مستقیما روی زمین قرار ندید. 
سینا بهشتی
سه شنبه 1 تیر 1400
از چه تسمه ای برای بسته بندی میلگرد استفاده میشود؟
مدیر سایت
سه شنبه 1 تیر 1400
از تسمه های فلزی باریک یا پلاستیکی استفاده میشود.
مرتضی مشوق
یکشنبه 2 خرداد 1400
میلگردهای کدوم کارخونه سنگین ترین وزن رو داره؟
مدیر سایت
یکشنبه 2 خرداد 1400
وزن میلگردهای ذوب آهن و کویر کاشان به بازه بالایی جدول اشتال نزدیک تره. 
صادق برزگر
سه شنبه 24 فروردین 1400
جالبه چرا وزن بندیل ذوب آهن انقدر با بقیه کارخونه ها فرق داره؟
مدیر سایت
سه شنبه 24 فروردین 1400
این مشخصه بسته به شرایط هر کارخانه متفاوته ولی شاید چون میلگردهای ذوب آهن نسبت به کارخانه های دیگر سنگینتر و چون اغلب محصولات این کارخانه در بورس و در تناژ بالا عرضه میشود بندیلهای سنگینتری دارد.
ارسال نظر جدید