6 نکته مهم درباره «پروفیل لنگه دری»

اخبار تاریخ انتشار : 18 خرداد ماه 1400
اخبار آخرین بروزرسانی : 6 شهریور ماه 1400
6 نکته مهم درباره «پروفیل لنگه دری»

 

آیا تا به حال شده وقتی از پنجره بیرون را تماشا می‌کنید، به چگونگی ساخت پنجره و اینکه چطور شیشه‌ها روی این قاب محکم می‌شوند، فکر کنید؟ یا زمانی که از درب عبور می‌کنید علاوه بر ظاهرش به ساختار آن توجه کرده‌اید؟

پروفیل‌ها مقاطعی با سطح مقطع ثابت هستند که کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارند.

پروفیل لنگه دری از انواع پروفیل بر اساس کاربرد است که در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم پروفیل لنگه در چیست، چگونه تولید می‌شود، انواع آن کدام‌اند و چه کاربردهایی دارد.

 

 

1. پروفیل لنگه دری در چه ابعادی در بازار موجود است؟

پروفیل لنگه دری که به نام پروفیل 508 نیز در بازار شناخته می‌شود، از انواع پروفیل‌های چهارچوب درب است. در کل پروفیل‌های درب و پنجره به 4 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 انواع مختلف پروفیل

پروفیل لنگه دری، سپری، کلافی و زوار؛ انواع مختلف پروفیل

 

1. پروفیل لنگه دری در چه ابعادی در بازار موجود است؟

حالا که میدانیم پروفیل لنگه دری چیست، بهتر است با ابعاد آن در بازار نیز آشنا شوید. این پروفیل‌ها در ضخامت ۲ تا ۴ میلی‌متر و در طول ۶ تا ۱۲ متر در بازار عرضه می‌شوند.

 

2. تولید پروفیل لنگه دری چگونه انجام می‌شود؟

برای تولید پروفیل لنگه دری اغلب از ورق سیاه St37 استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب که این ورق‌ها ابتدا از غلتک‌های نورد مخصوصی عبور کرده و به فرم موردنظر درمی‌آیند و سپس به ابعاد موردنظر برش داده می‌شوند.

 

 

در روش دیگر تولید پروفیل لنگه دری از «بلوک‌های فلزی» استفاده می‌شود که آن‌ها را داخل کوره فرستاده و پس از رسیدن به دمای مدنظر به بخش نورد گرم وارد می‌شوند. سپس از میان غلتک‌های مخصوص عبور داده و درنهایت بعد از سرد شدن ورق و گذشتن از بخش باز پخت یا آنیل از طریق نورد سرد به ساختار نهایی خود می‌رسند.

 

تولید پروفیل لنگه دری

 

3. از چه استانداردی برای تولید پروفیل لنگه در استفاده می‌شود؟

تولید پروفیل لنگه دری در ایران اغلب بر اساس استانداردهای ملی به شماره‌های 7336 و 7338 و استاندارد هندی IS 4351 انجام می‌شود. در حال حاضر کارخانه‌های جهان پروفیل پارس، فولاد علویجه، لوله پروفیل گل نرده و پروفیل فولادی اصفهان ازجمله تولیدکنندگان این محصول در ایران هستند.

 

قیمت امروز پروفیل جهان پروفیل پارس

 

4. بسته‌بندی پروفیل لنگه دری به چه صورت انجام می‌شود؟

پروفیل‌های لنگه دری را با استفاده از تسمه‌های مخصوص بسته‌بندی می‌کنند تا هنگام حمل‌ونقل مشکلی پیش نیاید. همچنین پلاک‌هایی روی این بسته‌ها قرار می‌گیرد که مشخصات زیر در آن مشخص شده‌اند:

1. شماره بسته

2. شناسه پروفیل

3. نشان تأیید کنترل کیفیت

4. نام یا نشان تجاری تولیدکننده

 

5. قیمت پروفیل لنگه دری در بازار چگونه است؟

همان‌طور که مشخص است پروفیل لنگه دری هم در دسته پروفیل‌ها محسوب می‌شود و به همین دلیل قیمت آن تابعی از تغییرات قیمت پروفیل و آهن در بازار خواهد بود و برحسب کیلوگرم اعلام می‌شود. قیمت آهن نیز به نوسانات قیمت ارز، نرخ جهانی فولاد، میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد.

 

قیمت پروفیل لنگه دری به چه عواملی بستگی دارد؟

 

6. کاربرد پروفیل لنگه دری چیست؟

پروفیل لنگه دری را اغلب برای ساخت چهارچوب درب، به‌خصوص از نوع UPVC به کار می‌گیرند. پروفیل چهارچوب‌های فرانسوی را نیز با استفاده از این نوع پروفیل تولید می‌کنند. درمجموع می‌توان گفت پروفیل لنگه دری را برای تولید پنجره‌ها و درب‌های فولادی، نرده‌های فولادی، گوشه پله‌ها و گوشه دیواره‌های کارخانه‌ها به کار می‌برند.

 

 

حالا که میدانید پروفیل لنگه دری چیست و چگونه تولید می‌شود، هنگامی‌که به چهارچوب درب تکیه می‌دهید یا کنار پنجره‌ای می‌ایستید توجه بیشتری به ساختار آن داشته باشید.

ندا حیدری
- نویسنده
ارسال نظر جدید