تحلیل بازار تیرآهن در بهمن 99

اخبار تاریخ انتشار : 2 اسفند ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 6 مهر ماه 1400
تحلیل بازار تیرآهن در بهمن 99

 

قیمت تیرآهن در بهمن 99 دارای نوسانات زیادی بود. جدای از تغییرات قیمت آهن، عوامل متعددی منجر به نوسان قیمت تیرآهن شدند که از بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1.تغییرات سیاسی در آمریکا: اثرات مثبت

شروع به کار رئیس‌جمهور جدید آمریکا در ابتدای بهمن 99 اثرات مثبتی بر بازار ارز و به تبع آن بازار آهن‌آلات داشت. امید به رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام توسط دولت جدید آمریکا، موجب شد که قیمت مقاطع فولادی مثل تیرآهن در ابتدای ماه با ریزش مواجه شود. حتی در اواسط ماه برای مدت نزدیک به یک هفته، قیمت تیرآهن ثابت بود.

 

2.تعیین تکلیف برجام منجر به نوسان قیمت شد

اعلام موضع رسمی دولت جدید آمریکا در قبال بازگشت به برجام، تعیین پیش‌شرط برای آن و کشمکش‌ها برای تعیین تکلیف توافق هسته‌ای ایران و گروه 5 به علاوه 1، باعث شد که از اواسط بهمن‌ماه شاهد خروج قیمت تیرآهن از ثبات و افزایش نسبی آن باشیم. قیمت این مقطع فولادی اساسی که در ابتدای ماه 13.600 تومان بود و در اواسط بهمن 99 تا 12.600 تومان نیز پایین آمده بود، در اواخر این ماه به 13.800 تومان رسید.

 

3.تغییرات شیوه‌نامه فولادی، به بازار شوک داد

در ابتدای ماه معاون اقتصادی رئیس‌جمهور دستور به بازنگری در شیوه‌نامه فولادی داد. علاوه بر این موضوع، بورس کالا با استفاده از اختیارات جدید خود قیمت مقاطع فولادی پایه مانند شمش را بیشتر از 5 درصد قید شده در شیوه‌نامه فولادی، کاهش داد. این موضوع منجر به افزایش تقاضا برای خرید شمش و خروج بازار از رکود شد. افزایش ظرفیت تولید توسط کارخانه‌های مصرف‌کننده شمش و دادن شوک به بازار توسط آن‌ها در کنار نوسانات بازار ارز به دلایل سیاسی، منجر به افزایش نسبی قیمت تیرآهن در اواخر بهمن‌ماه 99 شد.

 

  • تغییرات قیمت تیرآهن 16 معمولی ذوب‌آهن

 

تغییرات قیمت تیرآهن اصفهان در بهمن 99

 

با وجود ادامه روند وابستگی قیمت‌گذاری مقاطع فولادی به قیمت فولاد صادراتی CIS و نوسانات بازار ارز به دلایل سیاسی، به احتمال زیاد در آینده شاهد نوسانات قیمت در بازار آهن‌آلات خواهیم بود، مگر این که در حوزه سیاست اتفاق خاصی رخ دهد. برای خواندن تحلیل‌های بیشتر در مورد نوسانات قیمت تیرآهن، می‌توانید تحلیل جامع بازار تیرآهن را مطالعه کنید.

 

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
نظرات
غلامحسین بابایی
غلامحسین بابایی
1400/03/29
امیدوارم بعد از انتخابات قیمت تیرآهن پایین بیاد.
مدیر سایت
مدیر سایت
ما هم امیدواریم، فعلا که قیمت تیرآهن در کانال 15000 تومانه. 
شوکت غلامی
شوکت غلامی
1400/02/18
اگه مذاکرات به نتیجه نرسه، شرایط مشابه بهمن ماه رو تو اردیبهشت ماه خواهیم داشت؟
مدیر سایت
مدیر سایت
بله امکان داره، البته خیلی فاکتورهای دیگه هم اثرگذارن. مثل قیمت جهانی فولاد
ارسال نظر جدید