تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد

اخبار تاریخ انتشار : 18 اسفند ماه 1399
اخبار آخرین بروزرسانی : 22 خرداد ماه 1400
تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد

 

در وضعیت اقتصادی فعلی، احتمالاً برای شما هم پیش آمده که پیش از خرید هر محصولی، ابتدا وضعیت بازار و نوسانات قیمت‌ها را بررسی کنید. از آنجایی که قیمت مقاطع فولادی یکی از پر نوسان‌ترین‌ها است، بررسی دائمی وضعیت بازار آن‌ها از ضروریات است. در وب‌سایت آسرون می‌توانید علاوه بر مشاهده قیمت روز انواع محصولات فولادی، تحلیل ماهانه بازار آهن را نیز مطالعه کنید.

در این تحلیل‌ها به بررسی نوسانات قیمت ارز و مقاطع فولادی و عوامل مؤثر بر قیمت این محصولات مثل قیمت آهن، پرداخته شده است. 

 

  

 

 

مطالعه تحلیل بازار آهن و راهنمای جامع خرید آهن و فولاد به شما کمک می‌کند تا پیش از صرف هزینه و پذیرش ریسک‌های بزرگ، زمان مناسبی را برای خرید مقطع فولادی موردنظر خود انتخاب کنید.

 

وضعیت بازار آهن در بهمن 99

 

وضعیت بازار آهن و فولاد در بهمن‌ماه 99 چگونه بود؟

بهمن 99 با تغییرات سیاسی در آمریکا و امید به بازگشت این کشور به برجام، آغاز شد. این تغییرات و امیدها اثر مثبتی بر بازار ارز و آهن و فولاد داشت و منجر به کاهش قیمت‌ها شد؛ اما در اواسط ماه با افزایش کشمکش‌ها بر سر برجام و نوسان قیمت ارز، قیمت‌های بازار آهن و فولاد نیز دچار نوسان شدند.

 

وضعیت بازار آهن و فولاد با فرارسیدن بهمن‌ماه چگونه بود؟

در این هفته قیمت دلار آزاد در کانال 23،000 تومان باقی ماند. تحلیل وضعیت بازار آهن و فولاد در 27 دی تا 2 بهمن نشان می‌دهد که قیمت اکثر مقاطع فولادی مثل تیرآهن، میلگرد و نبشی در این هفته تقریباً ثابت باقی ماند؛ اما قیمت قوطی پروفیل با کاهش 1،200 توامنی مواجه شد و از 21،000 به 19،800 تومان رسید.

 

وضعیت بازار آهن و فولاد در هفته دوم بهمن

در هفته دوم بهمن نرخ دلار آزاد علی‌رغم نوسان نسبی، در کانال 23،000 تومان باقی ماند. بر اساس گزارش وضعیت بازار آهن و فولاد در 4 تا 9 بهمن، قیمت میلگرد و نبشی ثابت باقی ماند؛ اما قیمت تیرآهن و قوطی پروفیل با کاهش نسبی همراه بود.

 

وضعیت بازار آهن و فولاد در 11 تا 16 بهمن

در این هفته نیز ثبات قیمت ارز و مقاطع فولادی ادامه یافت؛ گرچه تحلیل وضعیت بازار آهن و فولاد در 11 تا 16 بهمن، نشان‌دهنده اندکی نوسان در قیمت‌ها است.

 

وضعیت بازار آهن و فولاد در 18 تا 23 بهمن

در این هفته علی‌رغم افزایش قیمت دلار به دلیل تنش‌های سیاسی، قیمت مقاطع فولادی افزایش چندانی نداشت. گزارش وضعیت بازار آهن و فولاد در 18 تا 23 بهمن، نشان‌دهنده نوسان در قیمت مقاطع فولادی است.

 

وضعیت بازار آهن و فولاد در هفته پایانی بهمن‌ماه چگونه بود؟

در هفته پایانی بهمن‌ماه، علی‌رغم ثبات نسبی قیمت دلار آزاد، نوسانات دلار نیمایی موجب نوسان در قیمت اکثر مقاطع فولادی شد. با این حال اگر نگاهی به تحلیل وضعیت بازار آهن و فولاد در 25 تا 30 بهمن بیندازید، متوجه خواهید شد که قیمت مقاطع فولادی در این هفته افزایش چندانی نداشته است.

 

وضعیت بازار آهن در اسفند 99

 

اسفند 99 در بازار آهن و فولاد چه گذشت؟

نزدیک شدن به شب عید و تصمیمات اتخاذ شده در بورس کالا، عوامل مؤثر بر قیمت مقاطع فولادی در این ماه هستند. بلاتکلیفی و به انتظار نشستن برای مشاهده تغییرات اقتصادی در سال جدید از یک سمت و رفع وابستگی قیمت مقاطع فولادی به نرخ ارز و قیمت جهانی فولاد، منجر به ثبات نسبی در بازار آهن و فولاد شد.

 

وضعیت بازار آهن و فولاد در هفته اول اسفندماه

در این هفته، قیمت دلار علی‌رغم مقداری نوسان، در کانال 25،000 تومان باقی ماند. بر اساس گزارش وضعیت بازار آهن و فولاد در هفته اول اسفند، تصمیمات اتخاذ شده در بورس کالا و رفع وابستگی قیمت مقاطع فولادی به نرخ دلار و قیمت جهانی فولاد، موجب شد که قیمت مقاطع فولادی تغییرات چندانی نداشته باشد.

 

هفته دوم اسفند برای بازار آهن و فولاد چگونه بود؟

در هفته دوم اسفند، قیمت تمامی مقاطع فولادی با شیبی ملایم، به سمت کاهش رفت. بیشترین کاهش قیمت مربوط به قوطی پروفیل بود که از 21،700 تومان در اوایل هفته، به 21،000 تومان در پایان هفته رسید. با مطالعه تحلیل وضعیت بازار آهن و فولاد در 9 تا 14 اسفند، می‌توانید تغییرات قیمت مقاطع فولادی را مشاهده کنید.

 

بازار آهن و فولاد در هفته سوم اسفند چه وضعیتی داشت؟

در هفته سوم اسفند، قیمت اکثر مقاطع فولادی تقریباً ثابت باقی ماند. برخی از مقاطع نیز روند کاهشی هفته گذشته خود را ادامه دادند. گزارش وضعیت بازار آهن در هفته سوم اسفند نشان می‌دهد که بیشترین کاهش قیمت نسبت به هفته دوم اسفند، متعلق به نبشی بوده است.

 

فروردین 1400 در بازار آهن و فولاد چه گذشت؟

سال 1400 برای بازار آهن و فولاد به شکلی کاملاً متفاوت آغاز شد و برخلاف هرسال بازار با افزایش تقاضا همراه بود. هرسال با آغاز بهار و تغییر شرایط آب و هوایی درخواست برای مقاطع فولادی افزایش می‌یابد اما فروردین‌ماه امسال به دلیل شایعات احتمال بازگشت امریکا به برجام خریداران در یک سردرگمی به سر می‌برند.

 

وضعیت بازار آهن و فولاد در هفته چهارم فروردین 1400

گزارش هفته چهارم فروردین 1400، قیمت مقاطع فولادی در این هفته اندکی افزایش داشت که دلیل آن بالا رفتن قیمت جهانی فولاد بود. این موضوع تا حدی بر بازار آهن و فولاد تأثیرگذار بود که در این هفته قیمت ورق سیاه گیلان 3.8 درصد گران شد.

 

نوسانات قیمت مقاطع فولادی در 28 فروردین تا 2 اردیبهشت چگونه بود؟

در این هفته با وجود کاهش قیمت ارز، قیمت مقاطع فولادی باز هم افزایش یافت. دلیل عمده این موضوع، افزایش قیمت جهانی فولاد بود؛ چرا که بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده و صادرکننده مقاطع فولادی در حال ورود به شرایط پساکرونا و پشت سرگذاشتن محدودیت‌ها هستند. گزارش تحلیل بازار آهن در 28 فروردین تا 2 اردیبهشت 1400، نشان‌دهنده افزایش 8 تا 20 درصدی قیمت مقاطع فولادی است.

 

اردیبهشت 1400 در بازار آهن و فولاد چه گذشت؟

با وجود افزایش قیمت جهانی فولاد و اصرار تولیدکنندگان به رساندن قیمت داخلی مقاطع فولادی به قیمت جهانی، در اردیبهشت 1400 قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد چندان تغییر نکرد.

 

قیمت مقاطع فولادی در هفته اول اردیبهشت چقدر تغییر کرد؟

قیمت مقاطع فولادی در 4 تا 9 اردیبهشت 1400 ثابت بود. گزارش وضعیت بازار آهن و فولاد در هفته اول اردیبهشت نشان می‌دهد که به علت ثبات نرخ ارز و رکود بازار، تولیدکنندگان نتوانستند قیمت مقاطع فولادی در داخل را به قیمت صادراتی آن‌ها نزدیک کنند.

 

قیمت مقاطع فولادی در هفته دوم اردیبهشت چقدر تغییر کرد؟

زیر سایه ریزش نرخ ارز، قیمت اغلب مقاطع فولادی در این هفته روند نزولی به خود گرفت. بااین‌وجود گزارش هفته دوم اردیبهشت 1400 نشان می‌دهد، هنوز خریداران در انتظار افت بیشتر قیمت‌ها هستند و همچنان تقاضا در بازار بسیار پایین است.

 

تغییرات قیمت مقاطع فولادی در 18 تا 23 اردیبهشت چگونه بود؟

در هفته سوم اردیبهشت 1400، شاهد رشد مجدد قیمت ارز بودیم. قیمت دلار آزاد در این هفته مجدداً وارد کانال 22.000 تومان شد. تحلیل وضعیت بازار آهن در هفته سوم اردیبهشت 1400 نشان می‌دهد که افزایش قیمت ارز در کنار افزایش قیمت شمش منطقه CIS اندکی روی قیمت مقاطع فولادی تأثیر داشت و باعث شد که قیمت آن‌ها اندکی بالا برود. اما در نهایت ادامه پیدا کردن رکود بازار به دلیل کمبود تقاضا، موجب رشد آن‌چنانی در بازار آهن و فولاد نشد. 

 

بازار آهن و فولاد هفته آخر اردیبهشت را چگونه گذراند؟

در گزارش هفته آخر اردیبهشت 1400 باز هم ردپای تأثیر افزایش قیمت جهانی فولاد بر قیمت‌های داخلی مشخص است، باوجوداینکه تقاضای چندانی در بازار وجود ندارد همچنان قیمت‌ها به بهانه بالا رفتن قیمت سنگ‌آهن و شمش فولادی گران و گران‌تر می‌شوند.

 

بازار آهن و فولاد خرداد 1400 را چگونه گذراند؟

خرداد 1400 با افزایش قیمت ارز و برخی مقاطع فولادی مثل تیرآهن و میلگرد آغاز شد. 

 

قیمت مقاطع فولادی در 1 تا 6 خرداد چقدر نوسان داشت؟

در هفته اول خرداد 1400، شاهد افزایش قیمت تیرآهن و نبشی و ثابت بودن قیمت سایر مقاطع فولادی بودیم. گزارش وضعیت بازار آهن و فولاد در هفته اول خرداد 1400 نشان‌دهنده تداوم پایین بودن تقاضا در بورس کالا است، اما میزان تقاضا در این هفته در مقایسه با هفته‌های قبل، کمی افزایش داشت. روشن شدن وضعیت برجام و انتخابات، به احتمال زیاد بازار را از سردرگمی نجات خواهد داد.

 

قیمت مقاطع فولادی در هفته دوم خرداد چقدر تغییر کرد؟

در 8 تا 13 خرداد 1400، قیمت ارز و اکثر مقاطع فولادی بالا رفت و حتی برخی از مقاطع فولادی که تا پیش از آن ثبات قیمت را تجربه می‌کردند از این قاعده مستثنا نبودند. تحلیل وضعیت بازار آهن و فولاد در هفته دوم خرداد 1400، نشان دهنده این است که علاوه بر افزایش قیمت ارز، متعادل کردن اختلاف قیمت محصولات فولادی نهایی و مواد اولیه، از دلایل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد بوده است.

 

قیمت مقاطع فولادی در هفته سوم خرداد چقدر نوسان داشت؟

در هفته سوم خرداد 1400، قیمت ارز ثباتی نسبی داشت و بعد از چند هفته، بازار آهن و فولاد آرامشی نسبی داشت. تحلیل بازار آهن و فولاد در 15 تا 20 خرداد نشان‌دهنده این است که در این هفته، قیمت اکثر مقاطع فولادی ثابت بوده یا افزایش کمی داشته است. آرامشی که به نظر می‌رسد با توجه به مصوبه بورس کالا در مورد تعیین قیمت بر اساس قیمت جهانی فولاد، ادامه پیدا کند.

 

تحلیل بازار آهن آسرون هر هفته به‌روزرسانی می‌شود و مطالعه تحلیل ماهانه بازار آهن به شما کمک می‌کند تا دید کلی‌تری نسبت به وضعیت این بازار داشته باشید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
نظرات
احمد سعیدی
احمد سعیدی
1400/02/19
ممنون از تحلیلهای خوبتون
مدیر سایت
مدیر سایت
سپاس از توجهتون
ارسال نظر جدید